فسا | Fasa

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۱۰٬۸۲۵
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۹۸)
ساعت:

شرح

فسا یکی از قدیمی‌ترین و باستانی‌ترین شهرستان‌های جنوبی ایران که در شزق استات فارس و در 145 کیلومتری شیراز واقع شده است. شهرستانی بسیار زیبا، زاده عصر هخامنشیان، که با قدمت 7500 ساله خود مملو از آثار باستانی منحصر به فرد و فوق‌العاده گشته تا تاریخ و تمدن ایران زمین را به جهانیان نشان دهد. اگر قصد گشت و گذار در دل تاریخ ایران و تمدن 7500 ساله آن و افسانه‌های بی پایان و زیبای ایرانی را دارید، ایلیا گشت به شما این شهر زیبای بی‌نظیر را پیشنهاد می‌دهد. با ما همراه شوید.

معرفی شهر فسا

شهر فسا که در دوره هخامنشیان بنا نهاده شده، با نام‌های پسه یا پسا شناخته می‌شده که به مرور به فسا تبدیل شده است. این شهر امروزه موقعیت استراتژیک خاصی یافته و در مسیر اصلی شیراز به بندرعباس و شیراز کرمان زاهدان قرار گرفته است. این شهر زادگاه زرتشت خورگان، استاد گرانقدر مزدک، موبد بزرگ ایرانی و بنیان‌گذار آیین مزدکی در کشور بوده، که سال‌ها در بیزانس، روم شرقی، تحصیل نمود و با کتب فلسفی یونانی و جمهوریت افلاطون آشنا گشت. از همین‌رو فسا مهد آیین مزدکی در ایران بوده است.

اقتصاد

این شهر یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است که در تولید سرانه گندم رتبه اول کشور را دارد. از طرفی کشت پنبه نیز رونق به‌سزایی در آن دارد و درختان پرتقال، نارنگی، انار، پسته، بادام، گردو و نارنج به وفور در این شهر دیده می‌شوند. کارخانه‌های بسیاری نیز از جمله رب گوجه فرنگی، ذرت خشک کنی، روغن کشی زیتون، قند و تولید ماکارونی نیز در اطراف شهر و در شهرک‌های صنعتی آن وجود دارند.

گردشگری

ویرانه‌های شهر باستانی پسا و تل ضحاک مربوط به دوران پیش از اسلام، آتشکده ساسانی یا سنگ سلمان، آتشکده سامانی، تل نعلکی که مکانی مملو از قبور ماقبل تاریخ است، ساختمان نقاره‌خانه در ابتدای ورودی بازار تاریخی شهر، قلعه دختر، منطقه باستانی کوزه‌گر خانه و کوه خرمنکوه تنها بخشی از اماکن باستانی و جاذبه‌های فوق‌العاده دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این شهر در هزارکیلومتری جنوب تهران و 445 کیلومتری تنگه هرمز واقع شده و با شهرستان‌های سروستان، داراب، جهرم و استهبان همسایه می‌باشد.

آب و هوا

این منطقه آب و هوای نسبتا گرمسیری دارد که تابستان‌های داغ و زمستان‌های ملایمی را برای آن به وجود آورده است.