فیصل آباد | Faisalabad

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳,۲۰۳,۸۴۶
پیش شماره تلفن: ۴۱+
ساعت:

شرح

فیصل آباد که قبلاً با نام لیالپور شناخته می شد ، سومین شهر پرجمعیت در پاکستان و دومین شهر بزرگ در استان شرقی پنجاب است. از نظر تاریخی یکی از اولین شهرهای برنامه ریزی شده در هند بریتانیا میباشد ، مدت هاست که به کلانشهر جهان وطنی تبدیل شده است. این شهر به وضعیت منطقه شهر بازسازی شد. فیصل آباد به دلیل موقعیت مرکزی در منطقه و اتصال جاده ها ، ریل ها و حمل و نقل هوایی به یک مرکز مهم صنعتی و توزیع تبدیل می شود. این شهر بیش از 20 درصد از تولید ناخالص داخلی پنجاب را به خود اختصاص می دهد و متوسط ​​تولید ناخالص داخلی سالانه 20.5 میلیارد دلار است. کشاورزی و صنعت از ویژگی های بارز آن است. حومه اطراف ، که توسط رودخانه چناب تحتانی آبیاری می شود ، پنبه ، گندم ، نیشکر ، ذرت ، سبزیجات و میوه تولید می کند. این شهر یک مرکز صنعتی با حیاط اصلی تعمیر راه آهن ، کارهای مهندسی و آسیاب هایی است که قند ، آرد و بذر روغن را پردازش می کند.

 فیصل آباد تولید کننده اصلی ابرفسفاتها ، منسوجات پنبه ای و ابریشمی ، شیلنگ ، رنگ ، مواد شیمیایی صنعتی ، نوشیدنی ، پوشاک ، خمیر و کاغذ ، چاپ ، تجهیزات کشاورزی و گل است. اتاق تجارت و صنایع این شهرفعالیت صنعتی در این شهر را رصد می کند و یافته های آنها را به فدراسیون اتاق تجارت و صنایع پاکستان و دولت استان گزارش می دهد. این شهر دارای یک بندر خشک بزرگ و فرودگاه بین المللی است. فیصل آباد محل اقامت دانشگاه کشاورزی ، دانشگاه کالج دولتی و همچنین مؤسسه تحقیقات کشاورزی ایوب ، سیستم مدارس Beaconhouse ، مدرسه عمومی بخش فیصل آباد و دانشگاه ملی نساجی است. این شهر تیم کریکت خود ، فیصل آباد گرگ را دارد که در ورزشگاه اقبال مستقر است. چندین تیم ورزشی دیگر وجود دارند که در سطح بین المللی به رقابت می پردازند ، از جمله هاکی و اسنوکر و همچنین سایر مسابقات ورزشی.

موقعیت جغرافیایی فیصل آباد

این شهر در جلگه های صاف نورد در شمال شرقی Punjab ، در 186 متر از سطح دریا قرار دارد. رودخانه چناب در حدود 30 کیلومتری جریان دارد و رودخانه راوی 40 کیلومتر به جنوب شرقی می رود. کانال زیرین چناب 80٪ از اراضی زیر کشت را آب می دهد و این منبع اصلی آبیاری است. فیصل آباد از شمال با Chiniot و Sheikhupura ، از شرق با شیخپورا و Sahiwal ، در جنوب توسط Sahiwal و Toba Tek Singh و از غرب با Jang محدود شده است.

آب و هوای فیصل آباد

اداره هواشناسی پاکستان وضعیت آب و هوای فیصل آباد را کنترل می کند. اداره هواشناسی پاکستان بطور مرتب پیش بینی ها ، هشدارهای عمومی و اطلاعات بارندگی را با کمک مرکز ملی آگروتم برای کشاورزان فراهم می کند. متوسط بارندگی سالانه تقریباً 784 میلی متراست. در جولای و آگوست در طول دوره موسمی در اوج خود قرار دارد ، اما آشفتگی های غربی در ماه های زمستان نیز باران های قابل توجهی را همراه با تگرگ به همراه می آورد. در طول زمستان ، هوا معمولاً ابری همراه با مکرر مه است. رکورد باران 264.2 میلی متردر 5 سپتامبر 1961 توسط اداره هواشناسی پاکستان ثبت شد.