استهبان | Estahban

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳۶،۴۱۰
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۹۸)
ساعت:

شرح

استهبان شهر انجیر ایران در شرق استان فارس که با طبیعت بسیار بکر و بی‌نظیرش، آبشارهای فراوان و دره‌های سرسبزش همچون جواهری در استان فارس می‌درخشد. این شهر که به بزرگ‌ترین انجیرستان دنیا معروف است، بیش از 23 هزار باغ انجیر زیبا را در خود جای داده است. این شهر نیز مثل سایر شهرهای استان فارس پیشینه و قدمتی بسیار کهن دارد که تاریخ ایران زمین را همراه مناظر فوق‌العاده زیبای طبیعی به دنیا نشان می‌دهد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر سرسبز فارسی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر استهبان

استهبان که در گذشته نام‌های بسیاری از جمله اصطهبانات، استنبات، صونات، صابونات و حتی اصبهبذاب داشته، بلاخره در سال 1353 این نام را گرفت که واژه‌ای پهلوی و تشکیل شده از دو بخش سته و بان به معنای نگهبان شب است. این شهر تاریخی پس از حمله مغولان کاملا ویران شد تا اینکه شخصی به نام امیرمبارز الدین آل مظفر در سال 746 هجری قمری به آبادانی دوباره آن همت گماشت و این شهر را از نو بنا کرد. پس از آن به خاطر خاک حاصلخیز و آب و هوای مطلوبش، باغ‌داری و کشاورزی آن رونق یافت تا جایی‌که زعفران و انجیر این شهر در کشور زبانزد همگان شد. جالب اینجاست که این شهر را به عنوان شهرستان قرآنی ایران نیز می‌شناسند چرا که هرساله تعداد زیادی حافظ کل قرآن زیر نظر موسسه فرهنگی-قرآنی بیت الاحزان، پرورش می‌دهد. 

گردشگری

استهبان آنقدر جاذبه گردشگری دارد که مجالی برای معرفی آن‌ها در یک مقاله نیست، ما فقط به چندتای آن‌ها به اختصار اشاره می‌کنیم. چهار طاقی ماه فرخان که متعلق به دوره ساسانی است، ایوان سنگی یا مسجد سنگی بنایی در کنار چشمه بدر و متعلق به قبل از اسلام، آسیاب‌های آبی شهر، آبشار بسیار زیبایی که از جنوب شهر می‌گذرد و آبشار مصنوعی شهر، تنگه لای تاریک، تنگه ایچ، چشمه بدره و گردشگاه پارک جنگلی از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر می‌باشند. 

جغرافیا

این شهر که تقریبا در مرکز استان فارس واقع شده با شهرستان‌های شیراز، فسا، تیریز، داراب و ارسنجان همسایه می‌باشد.

آب و هوا

آب و هوای نسبتا معتدل و مرطوبی بر این شهر حاکم است که میانگین دمای سالانه آن‌را به 16 درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالانه آن‌را به 145 میلی‌متر، رسانده است.