شهر ارزروم

ERZURUM

درباره شهر

ارزروم شهری در شرق آناتولی در قسمت آسیایی کشور ترکیه و در 1757 متر از سطح دریا واقع شده است. این بزرگترین شهر و پایتخت نامدار استان ارزروم است. ارزروم دارای امکانات ورزشی متنوعی در فصل زمستان بوده و میزبان دانشگاه جهانی زمستان سال 2011 است. یکی از بزرگترین منبع درآمد و فعالیت اقتصادی در این شهر دانشگاه آتاتورک بوده که در سال 1950 تأسیس و با داشتن بیش از چهل هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های ترکیه می باشد.

گردشگری در شهر ارزروم

گردشگری بخشی از درآمدهای شهر ارزروم را تأمین می کند. این شهر برای ورزش های زمستانی در نزدیکی کوه پالاندوکن در ترکیه یک مقصد محبوب در ترکیه است. این شهر برای تولید در مقیاس کوچک اشیاء ساخته شده از سنگ Oltu قابل توجه است: بیشتر آنها به عنوان سوغات فروخته می شوند و شامل مهره های نماز ، دستبندها ، گردنبندها ، بروچس ها ، گوشواره ها و بندهای مو هستند.

در سال 1821 ، در آخرین جنگ بزرگ عثمانی و پارسی، عثمانی ها علیرغم برتری عددی توسط قاجارهای ایرانی در نبرد ارزروم در این شهر شکست خوردند. در سال 1829 ، این شهر توسط امپراتوری روسیه اسیر شد، اما طبق پیمان آدریانوپ، در سپتامبر همان سال، به امپراطوری عثمانی بازگردانده شد. در جریان جنگ کریمه نیروهای روسی به ارزروم نزدیک شدند، اما به دلیل نیروهای ناکافی و ادامه محاصره روسیه از کارس ، به آن حمله نکردند. در جنگ روسیه و ترکیه از سال 1877-78 توسط ارتش روسیه مورد حمله قرار گرفت. با این حال، در فوریه 1878 ، روس ها بدون مقاومت ارزروم را به دست گرفتند، اما دوباره به امپراطوری عثمانی بازگردانده شد.

این شهر موقعیت یکی از نبردهای مهم در کمپین قفقاز جنگ جهانی اول بین ارتش امپراتوری عثمانی و روسیه بود. این امر منجر به تسخیر ارزروم توسط نیروهای روسی به فرماندهی بزرگ دوک نیکلاس و نیکولای نیکوویویچ یودنیچ در 16 فوریه 1916 شد. این شهر پس از امضای پیمان برست-لیتوفسک در مارس 1918 به کنترل عثمانی بازگشت. در 1919، مصطفی کمال آتاتورک، یکی از بنیانگذاران اصلی جمهوری مدرن ترکیه، از ارتش عثمانی در ارزروم استعفا داد و به عنوان “بومی افتخاری” و آزادگان این شهر اعلام شد که نخستین ثبت نام و گواهی شهروندی خود را ز این کشور صادر کرد.

حمل و نقل در ارزروم

ایستگاه اصلی اتوبوس با اکثر شهرهای مهم ترکیه پیوند اتوبوس دارد. ارزروم همچنین نقطه پایانی راه آهن برای منطقه آناتولی شرقی است. فرودگاه ارزروم که توسط نیروی هوایی ترکیه نیز مورد استفاده قرار می گیرد، دومین باند طولانی در ترکیه است. یکی از غذاهای ویژه این شهرکب کباب است. اگرچه این نوع کباب اخیراً در خارج از منطقه بومی خود معرفی شده است، اما به سرعت در حال محبوبیت گسترده در سراسر ترکیه است.

آب و هوای ارزروم

ارزروم دارای آب و هوای مرطوب قاره ای با زمستان های سرد، برفی و تابستان های گرم و خشک با شب های سرد است. متوسط دمای حداکثر روزانه در ماه آگوست در حدود 27 درجه سانتی گراد است. بالاترین درجه حرارت ثبت شده 36.5 درجه سانتیگراد در 31 ژوئیه 2000 است. درجه حرارت در سال های پایین تر از 30 درجه سانتی گراد است. ژانویه سردترین ماه است که میانگین دمای آن 41.0 درجه سانتی گراد است.

مشخصات شهر

کشور: ترکیه

موقعیت