الجدیده | El Jadida

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۱۴۷٬۵۴۹
پیش شماره تلفن: ۳۳۴(۲۱۲)+
ساعت:

شرح

الجدیده در واقع یک اقامتگاه  مجلل پنج ستاره برای پولدارانی است که به گلف و غذاهای رنگارنگ و تجملات در کشور آرام، زیبا و بی‌نظیر مراکش علاقه دارند. این شهر کوچک در نزدیکی شهر معروف کازابلانکا جاذبه‌های متنوع بسیاری برای دیدن و لذت بردن از سفرهای هیجانی دارد. برای آن‌هایی که به دنبال سفر در دل تاریخ پر فراز و نشیب مراکش در مکانی زیبا و احاطه شده توسط ماسه‌ها و شن‌های داغ و روان ساحلی را دارند، این شهر قطعا مقصدی مناسب خواهد بود. همراه ایلیا گشت شوید، تا سفری به این شهر افسانه‌ای و تاریخی داشته باشیم.

معرفی شهر الجدیده

مازاگان در واقع نامی پرتغالی است که در قدیم بر شهر الجدیده خودنمایی می‌کرد. این شهر زیبای مراکشی از دور و از سوی دریا بیشتر از اینکه شبیه شهرهای شمال آفریقا باشد، با دیوارهای سنگی بلند خود، شبیه شهرهای پرتغالی به نظر می‌رسد. ساختمان‌های این شهر اکثرا به دست پرتغالی‌ها ساخته شده است. در این شهر یک آب انبار قدیمی با جذابیتی خاص متعلق به قرن شانزدهم میلادی وجود دارد که به عنوان یکی از لوکیشن‌های فیلم معروف اوتلو استفاده شده است. از دیگر مکان‌های دیدنی و جذاب آن می‌توان به زندان قدیمی شهر اشاره نمود. همچنین در امارت باشکوه شهر که زمانی به عنوان کنیسه مورد استفاده قرار می‌گرفته، می‌توان منظره زیبایی از دریا را دید. 

تاریخچه

این شهر در سال 1502 توسط پرتغالی‌ها اشغال شد. در آن زمان بربرها به این مکان مازیگن می‌گفتند. در سال 1514 در این شهر توسط پرتغالی‌ها یک قلعه ساخته می‌شود و در سال 1541 این قلعه را گسترش داده و قلعه بزرگ‌تری می‌سازند. تا سال 1769 کنترل پرتغالی‌ها بر این سرزمین همچنان ادامه داشت تا اینکه آخرین قلعه آن‌ها یعنی مازاگاو سقوط می‌کند. در این سال استقلال شهر توسط سلطان محمد بن عبدالله به رسمیت شناخته شده و نهایتا سلطان عبدالرحمن مراکش دستور ساخت مسجد در این شهر را می‌دهد و شروع به بازسازی و مرمت بخش‌های تخریب شده می‌کند. نهایتا شهر بازسازی شده به الجدیده یا جدید تغییر نام می‌دهد. 

جغرافیا

این شهر در فاصله نود کیلومتری از کازابلانکا در منطقه دکاله عبده واقع شده و مرکز استان الجدیده بوده و در کرانه اقیانوس اطلس قرار گرفته است. برای رسیدن به کازابلانکا از این شهر حدود دو ساعت باید رانندگی کنید.