ادمونتون

Edmonton

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۳۲,۵۴۶
پیش شماره تلفن: ۷۸۰, ۵۸۷, ۸۲۵ (۱)+
ساعت:

شرح

ادمونتون شهری در کانادا و مرکز ایالت کنتاکی این کشور است. این شهر زیبا که با وجود فضاهای سبز خاص خود جذابیت منحصر به فردی یافته، بالاترین میزان سرانه پارک را در بین سایر شهرهای کانادا دارد. دره رودخانه آن طولانی‌ترین امتداد پارک شهری در امریکای شمالی محسوب می‌شود که 22 برابر بزرگ‌تر از پارک مرکزی نیویورک است. همچنین پارک قلعه آن بزرگ‌ترین موزه تاریخی کانادا را در خود جای داده است. علاوه بر این‌ها وست ادمونتون مال که بزرگ‌ترین بازار امریکای شمالی از سال 1981 تا 2004 بوده، در این شهر قرار گرفته است. همه این موارد باعث شده که به مقصدی ایده‌آل جهت گردشگری و جذب توریست تبدیل شود. همراه با ایلیا گشت این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر ادمونتون 

شهر ادمونتون به عنوان لنگرگاه شمالی کوریدور کلگری-ادمونتون شناخته می‌شود و به دروازه ورود به شمال معروف است. پروژه‌های عظیم ماسه‌های نفتی در شمال آلبرتا از اینجا شروع شد و نیز عملیات استخراج معادن بزرگ الماس در نواحی شمال غرب کانادا نیز از این شهر استارت خورده است. همچنین به عنوان یک مرکز فرهنگی، دولتی و آموزشی به‌شمار می‌رود و میزبان جشنواره‌های سالانه‌ای است که لقب «شهر جشنواره‌های کانادا» را گرفته‌است. موسسات آموزش عالی متعددی نیز در آن مستقر هستند که از جمله آن‌ها دانشگاه معروف آلبرتاست. همچنین دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه مک‌ایوان، دانشگاه کینگز، کالج نورکست، موسسه فناوری شمال آلبرتا نیز در این شهر واقع شده‌اند.

اقتصاد

در اواخر دهه 1940 رکود اقتصادی با شروع بهره‌برداری از منابع نفتی آن اتفاق افتاد ولی در دهه گذشته اقتصاد آن رشد خوبی داشته‌ است. امروزه این شهر یک قطب صنعتی در کانادا به‌شمار می‌رود. دفاتر اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله IBM, TELUS, Dell و General Electric در این شهر قرار دارند که از علل اصلی این امر می‌توان به وجود مراکز ممتاز تحقیقاتی در ادمونتون اشاره کرد.

جغرافیا

این شهر که دومین شهر بزرگ آلبرتا و پنجمین شهر بزرگ کانادا محسوب می‌شود، در مجاورت پنج منطقه شهری استراتکونا، ادمونتون شمالی، ادمونتون غربی، بورلی و جاسپر پلس قرار گرفته است. رودخانه ساسکاچوان شمالی از میان آن می‌گذرد و توسط آلبرتای مرکز احاطه شده است.

آب و هوا

این منطقه نیز دارای اقلیم قاره‌ای مرطوب است که زمستان‌های معتدل‌تری نسبت به رجاینا و وینیپگ دارد. حداکثر میانگین دمای آن در ماه ژوئیه 23 درجه و حداقل دمای آن در ماه ژانویه حدود منفی 15 درجه سانتی‌گراد بوده است.

دیدنی‌ها