داندی (Dundee)

مشخصات شاخص

کشور: اسکاتلند
جمعیت: ۱۴۸,۲۷۰
پیش شماره تلفن: ۱۳۸۲(۴۴)+
ساعت:

شرح

داندی

داندی یکی از زیباترین و علمی‌ترین شهرهای اسکاتلند است که پس از گلاسکو، ادینبرا و ابردین به عنوان چهارمین شهر بزرگ این کشور پر رمز و راز شناخته می‌شود. این شهر که لقب شهر اکتشاف را بر دوش خود یدک می‌کشد، یکی از پیشروترین شهرها در تاریخ فعالیت‌های علمی جهان محسوب می‌شود که شاهد آن ناو اکتشافی عجیب آرآراس دیسکاوری رابرت فالکون اسکات بریتانیایی است که در این شهر ساخته شده بود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی و هیجان‌انگیز پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر داندی

داندی بر اساس بخشی از سرزمین‌های تحت حاکمیت اسکاتلند، در اواخر قرن دوازدهم میلادی به عنوان یک بندر تجاری مهم در سواحل دریای شرقی تاسیس شد. پس از آن با گسترش انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم این شهر به مرکز تولید جوت یا همان کنف هندی تبدیل شد و رفته رفته با گسترش دیگر صنایع، صنعت جوت و مربا و روزنامه نگاری در این شهر شدیدا شهرت و محبوبیت یافت. امروزه به افتخار فعالیت‌های علمی بی‌سابقه در آن، لقب شهر اکتشافی را از آن خود کرده و در حال حاضر ناو اکتشافی دیسکاوری پوینت در سواحل آن پهلو گرفته است. از طرفی با ورود صنایع فن آوری و پزشکی از دهه 1980 به این شهر، اکنون ده درصد صنعت دیجیتال و سرگرمی بریتانیا را تشکیل می‌دهد. 

در زمینه تولید علم و صنایع علمی دو دانشگاه معروف آن یعنی داندی و ابرتای کمک شایانی به این شهر نموده‌اند. نهایتا در سال 2014 سازمان ملل متحد برای اولین بار در تاریخ بریتانیا از این شهر برای کمک‌هایش در زمینه‌های تحقیقات پزشکی، کمیک و بازی‌های ویدیویی تجلیل نمود. 

در این شهر دو باشگاه فوتبال حرفه‌ای به نام‌های داندی یونایتد و دادنی اف.سی وجود دارد که استادیوم‌های ورزشی آنان درست در کنار یکدیگر قرار گرفته است. در سال 2015 مجله GQ از این شهر به عنوان پنجمین مقصد محبوب گردشگران در لیست ” مقصدهای محبوب جهانی” نام برده بود.

آب و هوا و جغرافیا

این شهر در کرانه شرقی جزیره بریتانیا در ساحل شمالی خور رودخانه تی قرار گرفته است. اقلیم غالب منطقه نیز مانند سایر شهرهای اسکاتلند، اقیانوسی است. با این وجود متوسط دما و بارندگی در این شهر نسبت به مناطق ساحلی شمالی، به خصوص در فصل بهار و تابستان اندکی بیشتر است.