دوبلین | Dublin

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۲۵٬۳۸۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۱
ساعت:

شرح

دوبلین | Dublin

دوبلین پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر کشور جمهوری ایرلند است. این شهر بیش از یک میلیون تن جمعیت دارد و در کرانه رود لیفی واقع شده‌ است. مردم این شهر عمدتاً به زبان ایرلندی تکلم می‌کنند که البته زبان انگلیسی نیز تا حد گسترده‌ای کاربرد دارد. دین بیشتر مردم  مسیحی کاتولیک می‌باشد.

این شهر دوران تاریخی مختلفی را از سر گذرانده ‌است. وایکینگ‌ها، نروژی‌ها، سلت‌ها، اقوام نورمان، انگلیسی‌ها اقوامی بودند که دوره‌ای بر این شهر حاکم بوده‌اند. این شهر از سال ۱۹۲۲ رسماً بعنوان پایتخت جمهوری ایرلند معرفی گردید. در دو دوره متوالی طاعون در این شهر شیوع پیدا کرد و شمار زیادی از مردم دوبلین در قرون وسطی بر اثر ابتلا به طاعون درگذشتند.

شهر دوبلین مانند برخی دیگر از شهرهای ایرلند جدا از محدوده شهرستان نوعی فرمانداری ویژه برای خود دارد و بصورت جدا از سایر بخش‌ها اداره می‌شود. شهرهای کورک و گالوی و واترفورد نیز وضعیتی مشابه دارند. بر اساس یک پژوهش انجام شده شهر دوبلین در فهرست ۳۰ شهر برتر دنیا قرار داده شده‌ است.در گذشته دوبلین مرکز فرهنگ و اقتصاد کشور ایرلند بود. کما اینکه هنوز نیز در این کشور چنین جایگاهی دارد و بیشتر مراودات سیاسی و تجاری و سرمایه‌گذاری‌ها در ایرلند معطوف به دوبلین هستند. این شهر از نظر آب و هوا وضعیت بهتری نسبت به سایر شهرهای بزرگ بریتانیا دارد.

وجه تسمیه

نام دوبلین از زبان ایرلندی و واژه داب لین به معنی برکه سیاه گرفته شده‌ است. نام متداول این شهر در زبان ایرلندی مدرن بایله آتا کلایث است که معنی شهر سد معبر را می‌دهد. این نام به دلیل وجود رودخانه پرآب در محدوده شهری رایج شده‌است.

در گذشته نام شهر دوبلین تحت تأثیر لهجه حاکمان یا مردم ادوار مختلف متفاوت تلفظ می‌شده و بعنوان نمونه در زبان انگلیسی باستان شهر را دیفلین (Difelin) در زبان نروژی باستان آن را (Dyflin) می‌نامیدند. مردم ایسلند که امروزه زبان نسبتاً کهنه‌تری را نسبت به سایر ژرمن‌زبان‌ها دارند این شهر را در زبان ایسلندی (Dyflinn) می‌نویسند.

تاریخچه دوبلین

این شهر  برای نخستین بار توسط وایکینگ‌ها بنیان نهاده‌شد. پس از تهاجم نورمن‌ها تحت حاکمیت آن‌ها درآمد. نخستین اشاره به وجود شهری در محدوده کنون دوبلین به نوشته‌های بطلمیوس باز می‌گردد. ممکن است که دوبلین در سده نخست پیش از میلاد مسکونی بوده‌باشد اما شهر کنونی فعلی در ۸۴۱ بدست نروژی‌ها بنیان نهاده‌شد. نروژی‌ها تا پایان هزاره یکم میلادی در این شهر بودند و پس از آن دوبلین از دست نروژی‌ها خارج شد اگرچه پادشاه شهر همچنان یک نروژی باقی‌ماند. پس از آن در پی نبردهایی با سلت‌ها و در نهایت نورمن‌ها نفوذ عناصر نروژی در این شهر به پایان رسید. پس از آن دوبلین دوره اشراف‌سالاری را آغاز نمود که تا سال ۱۸۴۰ که اصلاحاتی بزرگ پدید آمد دوام داشت.

جنگ های داخلی و تاثیر آن بر شهر

در سال ۱۳۴۸ شهر دوبلین از پدیده طاعون سیاه آسیب فراوان دید. این شهر در قرن هفدهم دارای رشد بالایی بود و به سرعت پیشرفت نمود به نحوی که جمعیت دوبلین از ۱۰۰۰۰ نفر در سال ۱۶۰۰ به ۵۰٬۰۰۰ نفر در ۱۷۰۰ دست یافت؛ و حتی برای مدتی در قرن هجدهم این شهر به دومین شهر بزرگ تحت حاکمیت امپراتوری بریتانیا تبدیل شد. اما در آغاز قرن نوزدهم از اهمیت این شهر کاسته شد با این‌حال همچنان مهم‌ترین و اصلی‌ترین شهر در جزیره ایرلند باقی‌ماند. رشد و توسعه بلفاست سرعت بیشتری نسبت به دوبلین داشت. شهر دوبلین از سال ۱۸۰۱ تا ۱۹۲۱ بخشی از پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند بود.

از سال ۱۹۰۶ جنگ‌های داخلی ایرلند و جنگ ایرلند و انگلستان آغاز شد و به جدایی بخش جنوبی جزیره ایرلند از بریتانیا انجامید و در این‌دوره دوبلین مرکز تحرکات ایرلندی‌ها بود. با این‌حال شهر بلفاست که مردمش برخلاف دوبلینی‌های کاتولیک، مذهب پروتستان داشتند تحت انقیاد بریتانیا باقی‌ماندند. در این سال بدنبال جدایی دو ایرلند این شهر مرکز جمهوری ایرلند شد که تا به امروز نیز این وضعیت ادامه دارد.

حمل و نقل

سامانه حمل و نقل در شهر دوبلین بسیار پیشرفته است و راه‌های درون شهری و برون‌شهری و قطار و راه‌های هوایی از مهم‌ترین سامانه‌های حمل و نقل در این شهر محسوب می‌شوند. همچنین بیشتر خیابان‌های اصلی و پرتردد شهر دارای خط ویژه دوچرخه سواری هستند.

راه‌های زمینی

شهر دوبلین دارای شمار زیادی اتوبان درون‌شهری است که به آن‌ها بزرگراه‌های ام. پنجاه می‌گویند که نقاط مختلف شرق و غرب و شمال و جنوب این شهر را به‌یکدیگر متصل می‌کند. شمار ۲۰۰ اتوبوس تندرو شهری در نقاط مختلف ایرلند اقدام به حمل و جابجایی مسافران می‌کنند که عمدتاً توسط سازمان اتوبوسرانی دوبلین کنترل می‌شوند. همچنین شماری اتوبوس‌های کوچکتر نیز در این شهر بدون محدودیت در عبور از محل‌های ویژه جابجایی مسافر می‌کنند.

راه‌آهن

راه‌آهن در دوبلین دارای دو ایستگاه می‌باشد که مسیرهای درون‌شهری و برون‌شهری دارند. یکی از این ایستگاه‌ها به مقصد مالاهید شهری در نزدیکی دوبلین است. نیز یک ایستگاه حرکت قطارهای تندرو از نوع قطار خودگرانشی دیزلی نیز در ایرلند فعالیت دارد. قطارهای واگن برقی نیز در شهر دوبلین استفاده می‌شوند.

خطوط هوایی

فرودگاه دوبلین در دورن محدوده شهر دوبلین قرار گرفته و پروازهای منظمی به نقاط مختلف جهان دارد. شرکت‌های هوایی متعددی در این فرودگاه فعالیت دارند که مهمترین آن‌ها رایان ایر، ایر آران و ایر لینگوس می‌باشند. فرودگاه دوبلین بهمراه فرودگاه‌های شهر شانون و کورک از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های کشور ایرلند می‌باشد و پروازهایی به آمریکا و کانادا و خاورمیانه دارد. ساختمان جدید فرودگاه دوبلین در نوامبر ۲۰۱۰ به بهره‌برداری رسید. ایستگاه دوچرخه عمومی در یکی از خیابان‌های شهر دوبلین. درحال حاضر ۴۴ ایستگاه دوچرخه در دوبلین وجود دارد.

خطوط دوچرخه‌سواری

از سال ۲۰۰۹ خطوط ویژه دوچرخه‌سواری برای کاهش آلایندگی و سلامت فردی در شهر دوبلین راه‌اندازی شد. در این روش استفاده‌کنندگان با پرداخت مبلغ اندکی دوچرخه را برای طی مسیر از ایستگاه ویژه‌اش در اختیار می‌گیرند. سی دقیقه نخست استفاده رایگان است و پس از آن به مبلغ کرایه افزوده می‌شود با این‌حال هزینه‌اش پائین‌تر از استفاده از خطوط تاکسی و مترو است.در حال حاضر ۵۵۰ دوچرخه عمومی و ۴۴ ایستگاه دوچرخه در شهر دوبلین تدارک دیده شده و در چشم‌انداز توسعه این روش اعلام کرده‌اند که قصد دارند شمار دوچرخه‌های عمومی در دوبلین را به عدد ۵۰۰۰ و شمار ایستگاه‌ها را به ۳۰۰ ایستگاه افزایش دهند.

فرهنگ

نمایی هوایی از سَن‌اِستفانِ سبز در مرکز دوبلین. این پارک شهری از اماکن دیدنی دوبلین محسوب می‌شود.

دوبلین بزرگترین شهر ایرلند و مرکز اصلی امور و مسائل فرهنگی و هنری این کشور اروپایی می‌باشد. این شهر دارای مکاتب ویژهٔ ادبی و هنری بوده‌است. تفاوت‌های فرهنگی و زبانی و مذهبی مردم این شهر با شهرهای بزرگ بریتانیا موجب موضوح و آشکاری شکاف فرهنگی بین اهالی بزرگ‌ترین شهر جزیره ایرلند با مردم جزیره بریتانیا شده‌است.

هنر و ادبیات

دوبلین دارای شمار قابل توجهی از بزرگان و نام‌آوران عرصه هنر و ادبیات است. سه نفر از اهالی این شهر بنام‌های جورج برنارد شاو، ویلیام باتلر ییتس و ساموئل بکت نمایشنامه‌نویس مشهور تا کنون موفق به دریافت جایزه ادبی نوبل شده‌اند. همچنین از دیگر بزرگان شهر دوبلین در عرصه ادبیات می‌توان به جیمز جویس نویسنده شهیر ایرلندی و خالق آثار معروفی چون دوبلینی‌ها و اولیس، و نیز اسکار وایلد، جاناتان سویفت و برام استوکر خالق داستان دراکولا اشاره نمود. در سال ۲۰۱۰ دوبلین از سوی یونسکو بهمراه ادینبرو و آیووا سیتی به عنوان شهر ادبی یونسکو برگزیده شد.

موزه ملی ایرلند و مرکز ارکستر و اپرای شهر دوبلین از مناطق مهم فرهنگی هنری شهر دوبلین هستند. مراکز موسیقی و تئاتر زیادی نیز در این شهر یافت می‌شوند که مهمترین آن مرکز فرهنگی باروک می‌باشد.

مراکز خرید و تفریح

زندگی شبانه در دوبلین بسیار پر جنب و جوش است و این شهر یکی از جوان‌ترین شهرهای اروپاست. به گونه‌ای که بیش از ۵۰٪ جمعیت شهر زیر ۲۵ سال سن دارند.مرکز شهر دوبلین که مراکز خرید نیز در آنجا واقع شده دارای شمار زیادی از کلوب‌های شبانه است که از مراکز عمده تفریح و تجمع جمعیت جوان این شهر بشمار می‌رود. در این مناطق استودیوهای موسیقی و سالن‌های اجرای کوچک و نیز تئاترها و نوازندگی‌ها و عکاسی خیابانی نیز رواج گسترده دارد. موسیقی خیابانی در این شهر رواج دارد و شماری از خوانندگان و گروه‌های موفق موسیقی جهان مانند یوتو، وست‌لایف، ثین لیزی، شینید اوکانر از همین خیابان‌ها پاگرفته‌اند.

همچنین شهر دوبلین شمار زیادی خیابان تجاری دارد که بطور کلی در آن‌ها به عرضه کالا و خدمات می‌پردازند و مرکز عمده تجمع توریست‌هاست. این مناطق از آن‌جا که در کنار مراکز تفریحی فرهنگی نیز قرار دارند بسیار شلوغ و پرتردد هستند. یک پروژه ۸۰۰ میلیون یورویی در دوبلین به ساخت یک مرکز خرید جدید و بزرگ انجامید با ۴۷ فروشگاه بزرگ و ۱۷۵ آپارتمان و دفتر اداری و یک هتل پنج ستاره که به آن کوارتر شمال شرق می‌گویند. با وجود پیشرفت شهر و نوسازی مراکز خرید هنوز برخی بازارهای قدیمی و سنتی در دوبلین باقی‌مانده‌اند که معروف‌ترین آن‌ها بازار خیابان مور نام دارد.

جاذبه های گردشگری دوبلین

گالری ملی ایرلند (National Gallery of Ireland)

جرج برنارد شاو، نمایشنامه‌نویس، منتقد ادبی و مبلغ سوسیالیست ایرلندی تبار اغلب اوقات از مدرسه فرار و وقتش را برای بازدید از گالری ملی کشورش صرف می‌کرد. وی به گفته خودش، بیشتر اطلاعاتش را از این گالری یاد گرفت. در این گالری می‌توانید شاهکارهایی زیبا از کاراواجو،  توماس گینزبارو، پیکاسو، مونه، رامبرانت، ونگوگ و ورمیر را مشاهده کنید. اگر به نقاشی و هنر علاقه دارید، بازدید از این موزه را فراموش نکنید.

قلعه‌ی دوبلین (Dublin Castle)

از آنجایی که این قلعه در سال ۱۲۰۴ ساخته شده است، بنابراین می‌توان آن را قلب تاریخی و انقلابی دوبلین دانست. این قلعه امروزه ناحیه‌ای به وسعت بیش از ۴۴,۰۰۰ متر مربع را در برمی‌گیرد و شامل دو موزه، دو کافه، یک مرکز کنفرانس جهانی، دو باغ، بناهای دولتی و آپارتمان‌های دولتی (مهم‌ترین اتاق‌های دولتی در کشور) می‌شود. این مجموعه در واقع بیشتر یک اقامتگاه دولتی محسوب می‌شود تا قلعه. بد نیست بدانید که دوبلین نامش را از استخر سیاه (Dubh Linn) واقع در یکی از باغ‌های این قلعه گرفته است. بازدید از این مجموعه و دیدنی‌های تاریخی‌اش از واجبات به شمار می‌رود.

کلیسای جامع مسیح (Christ Church Cathedral)

کلیسای جامع مسیح با نام رسمی‌تر کلیسای جامع ترینیتی مقدس در سال ۱۰۲۸ ساخته شده است. این کلیسا را می‌توان قلب معنوی دوبلین نامید. کلیسای مسیح یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شود. تزئینات داخلی و نمای بنا ارزش تماشا و صرف کردن وقتتان را دارد، پس بازدید از آن را فراموش نکنید.

پارک سبز استفان گرین (St. Stephen’s Green)

اگر به دنبال واحه‌ای بی‌سروصدا و آرام یا فقط جایی برای دراز کشیدن روی چمن و میل کردن ناهار در دل شهر دوبلین باشید، پارک سنت استفان محل مناسبی برای شما است. این پارک که در ضلع جنوبی شهر (درکنار خیابان گرافتون) قرار دارد، الهام‌بخش ساخت سنترال پارک نیویورک (منهتن) بوده است. پارک سنت استفان ویژگی‌های زیادی از جمله گیاهان رنگارنگ در کنار مسیرهای پیاده‌روی متنوع، فضای سبز بی‌شمار و برکه‌های زیبا ارائه می‌دهد که تنها با بازدید از این پارک زیبایی آن‌ها را درک خواهید کرد. مهم نیست چند بار از این ناحیه دیدن می‌کنید، چرا که با هر بار حضور در پارک مورد جدیدی کشف خواهید کرد.

باغ وحش دوبلین

 در یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شهری اروپا (پارک فونیکس) می‌توانید باغ وحش دوبلین را بیابید که یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های ایرلند است. این باغ وحش فاصله‌ی زیادی از  مرکز شهر ندارد، بنابراین می‌توان با پای پیاده هم به سمت آن رفت. این مکان حیوانات متنوعی از جمله میمون، ببر، زرافه آفریقایی، گوریل و حیوانات جالب دیگری را درون خود نگه می‌دارد. شاید برای تماشای باغ وحش به دوبلین سفر نکنید، اما اگر به همراه خانواده هستید، نباید بازدید از این مکان را از دست بدهید.

تورهای وایکینگ اسپلش (Viking Splash Tours)

اگر به دنبال شرکت در تورهای سرگرم‌کننده و تعاملی در دوبلین هستید، تورهای وایکینگ اسپلش مناسب شما است. در این تورها با موضوعیت وایکینگ‌ها، با استفاده از وسایل نقلیه‌ی خشکی و آبی جنگ جهانی دوم هم در خشکی و هم از روی آب بهترین جاذبه‌های دوبلین را به شما نشان خواهند داد. اگر کودکی به همراه دارید، احتمالا عاشق کلاه‌خودها، لباس‌های جنگی و بازی‌های تخته‌ای وایکینگ‌ها خواهد شد. خود شما هم قطعا مشتاق یادگیری تاریخ غنی شهر می‌شوید.

موزه کوچک  (The Little Museum of Dublin)

تورهای کوتاه اما سرگرم‌کننده‌ای برای بازدید از این موزه وجود دارد که به وسیله‌ی کارکنان آن رهبری می‌شوند. موزه‌ی کوچک دوبلین جواهری ارزشمند در دل این شهر است که نباید بازدید از آن را به هیچ وجه از دست بدهید. در اینجا می‌توانید در مورد هر چیزی از جمله سودو کرم (کرم ادرار سوختگی و ضد التهاب!) که در ایرلند اختراع شده است تا قصه‌هایی از گروه موسیقی راک ایرلندی یوتو و دیگر موارد نمادین ملی اطلاعات جالبی کسب کنید. اگر به دنبال سرگرمی مفرح یکی دو ساعته می‌گردید، این موزه مناسب شما است.

موزه ملی ایرلند- تاریخ طبیعی (National Museum of Ireland – Natural History)

موزه تاریخ طبیعی ایرلند یک موزه‌ی فوق‌العاده‌ی عصر ویکتوریایی است که نمونه‌های بسیار جذابی در آن به نمایش گذاشته‌ است. کافی است به فیلم مشهور شب در موزه فکر کنید، تا متوجه شوید در این مکان چه مواردی در انتظارتان خواهد بود. مجموعه‌های داروین هم برای جذب بچه‌ها کافی خواهد بود، حتی خود بنا که اخیرا بازسازی شده است، ارزش بازدید بالایی دارد.

پارک سنت آنه (St. Anne’s Park)

سنت آنه، پارک عمومی بزرگ و زیبایی واقع در نزدیکی ساحل حومه‌ی شمالی دوبلین است. این پارک در اصل متعلق به خانواده‌ی گینس بود. پارک یاد شده تاریخی غنی دارد و واحه‌ای سرسبز را برای بازدیدکنندگان و مردم محلی فراهم می‌آورد. برکه‌‌ی اردک‌‌ها، مسیرهای پیاده‌روی، جنگل‌ها، زمین‌های بازی و باغ‌های گل رز محیطی متنوع و زیبا را برای علاقمندان به طبیعت و کسانی که به دنبال آرامش هستند محیا می‌کند. همچنین بناهای ارزشمندی از جمله معبد هرکولانین در طول سال‌ها توسط خانواده‌ گینس و در سراسر پارک ساخته شده‌اند که البته تا حدودی نیاز به تعمیر دارند. بازدید از این پارک را از دست ندهید.

دماغه‌ی هوث (Howth Head)

بعد از چند روز گشت و گذار در شهر، حالا نوبت بازدید از دماغه‌ی هوث و کنار دریا است. می‌توانید سوار قطار دارت (DART) در طول خط ساحلی خیره‌کننده‌ی دوبلین شوید و به سمت شمال و روستای بندری زیبای حوث سفر کنید. بعد از رسیدن به روستا در مسیر سنگی قدم و به سمت یکی از رستوران‌ها یا کافه‌های کنار دریا حرکت کنید.

دیدنی‌ها