دوگا | Dougga

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۲۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۱۶+
ساعت:

شرح

دوگا شهری در نزدیکی طبرسوک امروزی در شمال تونس بود. سایت باستان شناسی فعلی 65 هکتار را در بر می گیرد. یونسکو با اعتقاد بر اینکه این شهر “بهترین شهر کوچک رومی با بهترین حفظ و نگهداری در شمال آفریقا” است ، دوگا را به عنوان میراث جهانی معرفی کرد. این سایت که در وسط حومه شهر قرار دارد ، از تجاوز به شهرنشینی های مدرن ، در مقابل ، به عنوان مثال ، به کارتاژ ، که در موارد متعدد غارت شده و بازسازی شده است ، محافظت می شود. وسعت دوگا ، بناهای تاریخی خوب و بکر و نومیدین-بربر ، پونیک ، تاریخ روم باستان و بیزانس غنی آن را استثنایی می کند. از مشهورترین بناهای تاریخی در آن مکان می توان به یک آرامگاه لیبیکو-پونیک ، پایتخت ، تئاتر و معابد کیوان و جونو کالئسیس اشاره کرد.

این سایت باستان شناسی در 4.6 کیلومتری از شهر مدرن Tbbourouk در یک فلات با منظره ای بی نظیر از دشت های اطراف در Oued Khalled واقع شده است. این سایت دارای درجه بالایی از حفاظت طبیعی است که به توضیح شغل اولیه آن کمک می کند. شيبي كه دوگا در آن ساخته شده از شمال بالا مي رود و با صخره معروف به كف دوگا در شرق هم مرز است. در کنار شرق ، خط الراس Fossa Regia ، خندق و مرزی که توسط رومیان پس از تخریب کارتاژ ساخته شده است ، نشان دهنده موقعیت این شهر به عنوان نقطه تماس بین دنیای پونیک و بربر است.

تاریخ دوگا از زمان فتح روم بیشتر شناخته شده است ، حتی اگر بناهای تاریخی زیادی پیش از روم ، از جمله نپروپولیس ، مقبره و چندین معبد در حفرهای باستان شناسی کشف شده باشند. این بناهای تاریخی نشانه اهمیت سایت قبل از ورود رومیان است. به نظر می رسد این شهر در قرن ششم قبل از میلاد تأسیس شده است. در هر صورت دوگا یک شهرک اولیه و مهم بشر بود. شخصیت شهری آن با حضور یک نگروپولیس با دالمن ها ، قدیمی ترین کشف باستان شناسی در این شهر ، پناهگاهی اختصاص داده شده به بعل همون ، استیل های نئون-پونیک ، آرامگاه ، قطعات معماری و معبد اختصاص یافته به ماسینیسا مشهود است. بقایای آن در طی کاوش های باستان شناسی یافت شد. حتی اگر دانش ما در مورد شهر قبل از فتح رومی بسیار محدود باقی مانده باشد ، یافته های باستان شناسی اخیر باعث تغییر و تحول در تصویری شده اند که ما از این دوره داشتیم.