دونگ هوی

Dong Hoi

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۶۰,۳۲۵
پیش شماره تلفن: ۵۲(۸۴)+
ساعت:

شرح

دونگ هوی شهر ساحلی زیبا در استان کوانگ بن و مرکز این استان در کشور ویتنام است که با سواحل شنی زیبا و تمیز خود، آب گرم‌های معدنی، نزدیکی به پارک ملی فونگ و غارهای اعجاب‌انگیز چند سالی است که نظر گردشگران را به خود جلب کرده است. عمده شهرت این شهر زیبا و سرسبز وابسته به بزرگ‌ترین غار جهان که تنها چند سال از کشف آن می‌گذرد، می‌باشد. غار شگفت‌انگیز و خوف‌ناک و البته فوق‌العاده جذاب هانگ سون دونگ این روزها به عنوان عظیم‌ترین غار دنیا در صدر لیست غارنوردان قرار گرفته است. همراه ایلیا گشت این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر دونگ هوی

کاوش‌ها و یافته‌های باستان شناسان در این منطقه گویای قدمت آن و حضور انسان در شهر دونگ هوی به عصر حجر یا دوران سنگی برمی‌گردد. در این منطقه گلدان‌های سرامیکی و ابزارهای سنگی بسیاری از دل خاک بیرون کشیده شده‌اند. ساخت خیلی از این یافته‌ها برگرفته از فرهنگ چین بوده‌ است. این موضوع را مصنوعات بیشتری که در سال 1926 در دل غارها یافت شدند نیز ثابت کردند. فرهنگ هوآ بین گستردگی زیادی در این منطقه داشته است. با آزمایشات انجام شده مشخص شد که قدمت این مصنوعات به 10509 سال پیش برمی‌گردد. این شهر امروزه یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی ویتنام محسوب می‌شود که برای آن فرودگاه نیز ساخته شده است. 

اقتصاد

بندر و لنگرگاه هون لا بی این شهر با وسعت 4 کیلومترمربع و عمق بیش از 15 متر یکی از اصلی‌ترین بنادر تجاری ویتنام است. این بندر از سال 2006 در حال ساخت است و با تکمیل شدن آن، کشتی‌هایی با ظرفیتی حدود 50 هزار تن می‌توانند در آن لنگر بندازند. با این شرایط در این بندر سالانه حدود 10 تا 12 میلیون تن بار جابه جا خواهد شد. 

جغرافیا

این شهر در مسیر ملی 1A بر سر راه راه‌آهن شمال به جنوب و بزرگ‌راه هوچی مین قرار گرفته است. در شمال خود با شهر بو تراچ و در جنوب و غرب با کوانگ نین همسایه است. دریای چین نیز در شرق این شهر را احاطه کرده است. 

آب و هوا

این شهر دارای چهار فصل است. در بهار هوا سرد، مرطوب و مه آلود بوده و تابستان‌هایش گرم و خشک است. در پاییز آب و هوای آن به شدت بارانی و زمستان‌ها به واسطه بادهای شمال شرقی که از چین می‌آیند دمای هوا تا زیر 18 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد و ممکن است بارندگی کمتری داشته باشد. 

دیدنی‌ها