دونتسک | Donetsk

مشخصات شاخص

کشور: اوکراین
جمعیت: ۹۲۹,۰۶۳
پیش شماره تلفن: ۳۸۰+
ساعت:

شرح

دونتسک یک شهر صنعتی در شرق اوکراین است که در رودخانه کالمیوس واقع شده است. براساس سرشماری اوکراین در سال 2001 ، این شهر پنجمین شهر بزرگ اوکراین بود. از نظر اداری ، این شهر مرکز استان دونتسک بوده است ، در حالی که از نظر تاریخی ، این شهر غیر رسمی و بزرگترین شهر منطقه بزرگ اقتصادی و فرهنگی دونسک باستین است. این شهردر مجاورت یکی دیگر از شهرهای بزرگ به نام ماکیواکا قرار دارد و در کنار سایر شهرهای اطراف یک پراکندگی بزرگ شهری و گردش در منطقه را تشکیل می دهد. دونتسک با تمرکز بالای صنایع سنگین و نیروی کار ماهر یک مرکز مهم اقتصادی ، صنعتی و علمی اوکراین بوده است. تراکم صنایع سنگین وضعیت اکولوژیکی شهر را تعیین کرده است. در سال 2012 ، گزارش سازمان ملل دونتسک را در بین سریعترین شهرهای محروم جهان قرار داد.

شهرک اصلی در جنوب بخش اروپایی امپراطوری روسیه برای اولین بار به عنوان الکساندروفوکا در سال 1779 ، در زمان سلطنت امپراطور کاترین بزرگ ذکر شده است. در سال 1869 ، تاجر ولزی جان هیوز ، کارخانه فولاد و معادن ذغال سنگ در منطقه را تأسیس کرد. این شهر به دلیل نقش خود از یوزووکا نامگذاری شد. در زمان اتحاد جماهیر شوروی ، صنعت فولاد شهر گسترش یافت. در سال 1924 یوزووکا به استالینو تغییر نام داد و در سال 1932 این شهر به مرکز منطقه دونتسک تبدیل شد. در سال 1961 با تغییر نام دونتسک ، این شهر امروز مرکزی برای معدن زغال سنگ و صنعت فولاد است.

از آوریل 2014 ، این شهر و مناطق اطراف آن یکی از مهمترین مناطق جنگ در جریان جنگ دونباس است ، زیرا نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه با نیروهای نظامی اوکراین برای کنترل شهر و مناطق اطراف آن نبرد می کنند. در طول جنگ ، شهر دونتسک توسط نیروهای جدایی طلب طرفدار روسی به عنوان مرکز جمهوری خلق دونتسک اداره می شود ، و سرزمینهای دور دست منطقه دونتسک بین دو طرف تقسیم شده است. فرودگاه بین المللی این شهر با تقریباً یک سال نبرد ، به مرکزیت جنگ تبدیل شد و منجر به تلفات گسترده در بین غیرنظامیان و ویرانی کامل محله های شمال شرقی شهر شد. از سپتامبر 2019 ، DPR کنترل کامل شهر را در اختیار دارد ، در حالی که نیروهای اوکراینی و DPR همچنان در خارج از شهر درگیر نبرد هستند.

موقعیت جغرافیایی دونتسک

دونتسک در چشم انداز استپی قرار دارد ، که توسط جنگل های پراکنده ، تپه ها ، نکات تخریب ، رودخانه ها و دریاچه ها احاطه شده است. حومه شمالی عمدتا برای کشاورزی استفاده می شود. رودخانه کالمیوس این شهر را با دریای آزوف پیوند می دهد که 95 کیلومتر با جنوب فاصله دارد و یک منطقه تفریحی محبوب برای کسانی است که در این شهر زندگی می کنند. کمربندی وسیع از زمین های کشاورزی این شهر را احاطه کرده است. این شهر 28 کیلومتر از شمال به جنوب و 55 کیلومتر از شرق به غرب امتداد دارد. 5 رودخانه از داخل شهر عبور می کنند ، از جمله کالمیوس ، آسمولیکا ، چرهپاشکینا ، اسکوموروشکا و باخموتکا.

آب و هوای دونتسک

آب و هوای دونتسک قاره ای همراه با  تابستانهای معتدل است .متوسط دما 4.1 درجه سانتی گراد در ژانویه و 21.6 درجه سانتیگراد در جولای است. میانگین بارندگی در سال 162 روز و تا 556 میلی متر در سال است.