دیواندره | Divandarreh

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۸۰٬۰۴۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۸۷
ساعت:

شرح

دیواندره | Divandarreh

دیواندره یکی از شهرستان های کشور ایران واقع در استان کردستان است. مرکز آن نیز شهری به همین نام است.این شهرستان در جنوب با سنندج ، در غرب با مریوان ، در شمال غربی با سقز، در شرق با بیجار و در شمال به تکاب همسایه است.

این شهرستان شامل سه بخش مرکزی، سارال و کرفتو، 9 دهستان و 194 روستا است. زمستان های دیواندره سرد و طولانی و بهار و تابستان آن معتدل است و در واقع این شهرستان یکی از مناطق سردسیر کشور است که 135 روز در سال یخ بندان دارد. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر کنید.

اقتصاد

این شهرستان دارای یکی از بالاترین قابلیت های کشاورزی و مرکز اصلی در کشور است و در سطح استان نیز مقام اول تولید گندم و دام را به خود اختصاص داده است . با این وجود دیواندره شهرستانی سردسیر محسوب می شود.

اقوام دیواندره

از ویژگی های بارز این شهرستان وجود اقوام و طوایف مختلف و متنوع است که از دیرباز در این شهرستان بطور مسالمت آمیز و برادرانه با هم می زیسته اند. از جمله اقوام ساکن در این شهرستان می توان به جاف، منمی،خواجه وند، ایل کلهر، ایل گلباغی، برازی، گوران، تیلکوئی، (مندمی)، طایفه زند و قاقالی اشاره کرد.

گردشگری و میراث فرهنگی

دیواندره دارای آثار تاریخی و میراث نیز هست. غارهای تاریخی از مهم ترین بخش های این میراث فرهنگی هستند. غار زیویه واقع در تپه زیویه و حدود صد متر پائین تر از قلعه زیویه قرار گرفته و غار کرفتو که نزدیک روستا یوش و حد فاصل 60 كیلومتری شمال این شهرستان واقع شده است.

غار كرفتو که ادوار مختلف برای سکونت و غیره استفاده می شده یک غار طبیعی و آهکی اب ساختاری صخره ای است که در دل کوه و طبقاتی حفر شده است. کتیبه ای یونانی در این غار وجود دارد که از آن بنام معبد هراکلس نام برده شده است.

غار زیویه نیز دارای جاذبه های طبیعی از جمله یک آبشار سنگ زیبا و چند استالاگمیت و استالاکتیت و نیز چند ستون آهکی است.منطقه گردشگری سارال نیز به دلیل زیبایی های آن به بهشت روی زمین معروف است دشتی وسیع و پر گل است و از مناطق اکونوریستی کشور محسوب می شود.