دیلیجان | Dilijan

جمعیت: ۱۷,۷۱۲ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۷۴
ساعت:

شرح

دیلیجان |Dilijan

دیلیجان در شمال ارمنستان و در منطقه تاووش واقع شده و به سوئیس کوچک ارمنستان مشهور است، این شهر با کوه و جنگل با ساختمان های قدیمی و زیبا، آسمانی آبی و هوایی سرشار از اکسیژن و تازگی احاطه شده است.

اگر شما با ماشین خودتان می خواهید به این شهر بروید، به طور کلی مسیر امنی در پیش رو دارید و اتومبیلهای کمی در طول مسير خواهید دید. هوای پاك، منظره های بکر و زیبا، مردمی با اخلاق دوستانه و طبيعت مثال زدنی، دليجان را به منطقه ای بی نظير برای تعطيلات مبدل كرده است.

هوا سرشار از اكسيژن است، رايحه دل انگيز درختان بلوط و منظره زيبای درختان پرشمار كاج چشم را می نوازد. چشمه های آب طبيعی از دل كوه های پرچين جاری است. شهر دليجان از گردنه سوان با جنگل شروع مي شود هر چند بعضی از قطعات جنگل در طول بحران انرژی ارمنستان از بين رفته است اما بخش بزرگی از جنگل هنوز باقی است.

بهترين راه رسيدن به شهر دليجان رفتن از بزرگراه اسون و گذشت از تونل اسون است كه با گذشتن از تونل در وقت شما صرفه جويي خواهد شد. در جنگل چشمه های آب معدنی متعددی وجود دارند كه به جز روزهای بارانی كه گل آلود مي شوند قابل شرب هستند.

دریاچه پارزلیچ

دریاچه پارزلیچ یا پارز دریاچه ای کوچک اما با یک دنیا زیبایی است. این دریاچه در پارک ملی دلیجان قرار دارد و با درختان جنگل محصور شده است.

در کنار دریاچه امکاناتی فراهم شده تا بازدید کنندگان علاوه بر گشت زنی و لذت از طبیعت زیبای منطقه، لحظاتی مفرح و شادی را تجربه کنند. امکانات دریاچه شامل اسب‌سواری، موتور چهارچرخ کوهستان، دوچرخه‌سواری، ماهی‌گیری، تیراندازی و غیره می باشد.

روستای سیمنوکا

سردترين و گواراترين نوشيدني جهان را در روستای سيمنوكا در كنار چشمه آب خواهيد نوشيد.

چشمه های آب گرم

همینطور چشمه های معدنی با هوای تازه  که شفا بخشی چشمه ها مانند آب های ویچی در فرانسه می باشد. به همین علت برای کسانی که برای استراحت به شهر دلیجان ارمنستان می روند شاهد معجزه این چشمه آب گرم می باشند و امکانات درمانی و تفریحی متنوعی برای بزرگسالان و کودکان وجود دارد.

جنگل

جنگل دليجان بخشی از پارك ملی ارمنستان است و توسط دولت حفاظت مي‏شود و یکی از جاذبه های توریستی ایروان به شمار میرود. درختان بومي شامل بلوط، زبان گنجشك و نارون هستند. درختان كاجي را كه در سال های اخير كاشته شده اند نیز در جنگل قابل مشاهده هستند.

حیات وحش جنگل شامل خرس، گرگ، روباه، خرگوش، پرندگان مختلف، جوجه تیغی، جانوران پستاندار شبیه راسو و دیگر حیوانات مي باشد. اگر به زيست شناسی علاقمنديد حيوانات جالب و نمونه های گياهی جالبی در اين جنگل پيدا مي كنيد.

جاذبه های توریستی اكثرا در مرکز شهر واقعند کوچه های قدیمی در نزدیکی خیابان میاسنیکیان قرار دارند، ساختمان های تاریخی و موزه مردم شناسی، کتابخانه داوتیان سریک و موزه شارامبیان در خیابان گاجیک داتویان هستند.