دزفول

Dezful

درباره شهر

دزفول یکی از شهرهای استان خوزستان و جنوب غربی کشور است. این شهر به دلیل جریان رود دز محور بسیاری از وقایع تاریخی بوده است و پیشینه آن به دوره ساسانیان بازمی گردد.

شواهد تاریخی حاکی از آن است که دزفول پیش از ساسانیان نیز منطقه ای آباد و جزئی از امپراتوری های ایلام و هخامنشان بوده است.

وجود آب و هوای معتدل و زیست بوم های زیبای طبیعی این شهر را در طول سال منطقه ای توریستی و جذاب کرده است.

وجه تسمیه

دزفول که نام هایی مانند دژپل، دؤپل، دسفیل هم به آن داده شده برگردان عربی دزفول است و از آنجایی که دژ به معنی سنگر و سکوی دیده بانی است، به نظر می آید دزفول به معنی دژ ساخته شده کنار پل باشد.

رودخانه ها

دو رودخانه در شهر دزفول جریان دارد که مهم ترین آنها دز است که از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و تاکنون 5 پل روی آن بنا شده است. گفته می شود پل ساسانی که روی این رود ، قدیمی ترین پل جهان است. رودخانه کرخه نیز از زاگرس سرچشمه گرفته و پس از طی 900 کیلومتر به هورالعظیم می ریزد.

پیشینه تاریخی

پیشینه تاریخی دزفول به چندین هزار سال قبل برمی گردد و از قدیمی ترین شهرهای استان خوزستان محسوب می شود. والتر هیتس، پژوهشگر آلمانی تبار، معتقد است که دزفول کنونی همان آوان پایتخت امپراتوری عیلام بزرگ بوده است. تپه های باستانی چغامیش در این شهر نیز گفته می شود تاریخشان به حدود 4 هزار سال پیش از مسیح برمی گردد. آثار مهمی مانند نخستین سند دریانوردی جهان،لوح‌های تکامل موسیقی و مهرهای استوانه‌ای چند هزار ساله از جمله کشفیات این محوطه تاریخی است. این آثار در حال حاضر در موزه ملی ایران و شرق شناسی شیکاگو نگهداری می شود. هلن کنتور، یکی از مستشرقینی که در این ناحیه کاوش هایی داشته به دزفول عنوان ‹‹شهری از سپیده دم تاریخ›› داده است.

زبان

زبان مردم این شهر گویش خاصی به نام دزفولی و شامل دو گویش عمدهٔ حیدرخانه و صحرابدری است.

جاذبه ها

پل قديم (ساسانی)

مهم ترین اثر تاریخی این شهر پل قئیمی موسوم به پل ساسانی است. این پل به دستور شاپور ساسانی بنا شده و پس از پیروزی بر والرین امپراتور روم ساخته شد تا دو منطقه غربی و شرقی شهر را به هم متصل کند. این پل حدود 18 قرن از ساختش می گذرد با این وجود هنوز به شکل اولیه اش و تقریبا سالم باقی مانده است.

مسجد جامع دزفول

این مسجد بعد از پل قدیمی شهر، دومین اثر تاریخی و از نظر معماری قابل توجه است. معماری این مسجد بر اساس اصول ایوان کرخه بوده و ساختش به اواسط صفویه می رسد.

موزه مردم شناسی (حمام كرناسيون)

این موزه که پیش از حمام بوده به ثبت ملی کشور رسیده است در محله کرناسیون قرار دارد و ساخت بنای آن به قاجاریه برمی گردد. امروزه در این موزه انواع مشاغل بومی به نمایش درآمده اند.

دریاچه شهیون

این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه‌هاى ایران و جهان است که پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و در شمال غربی دزفول قرار دارد.

جنگل‌ های دز

این جنگل های زیبا دارای غنای زیست محیطی بوده و در جنوب شهر واقع شده اند. منطقه حفاظت شده ای نیز با همین نام اینجا وجود دارد.

آسیاب‌ های آبی دزفول

این آسیاب ها در گذشته بعنوان آب بند و آسیاب از آن استفاده می شده است از مصالحی مانند قلوه سنگ رودخانه‌ای، آجر و با ملات ساروج ساخته شده‌ و ساخت آن به دوره قاجار و صفوی می رسد.

آبشار شوی دزفول

این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای کشور و خاورمیانه است که حدود 85 متر ارتفاع دارد.

روستاى ليوس

این روستا از جهات مختلف از جمله طبیعی، تاریخی، فرهنگی و گردشگری در شهر مهم است و بسیار معماری زیبایی دارد. مقبره «سید ولى‌الدین گوشه»، جد سادات گوشه و کاظمینى در این روستا است.

مشخصات شهر

کشور: ایران