دیترویت (Detroit)

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۰۶٬۵۸۵
پیش شماره تلفن: ۳۱۳
ساعت:

شرح

شهر دیترویت

دیترویت بزرگ‌ترین شهر در ایالت میشیگان، بزرگترین شهر مرزی ایالات متحده و کانادا و  وین کانتی است.  این شهر بیست و سومین شهر پر جمعیت ایالات متحده است.

منطقهٔ شهری مترو دیترویت ۴٬۳ میلیون نفر را در خود جای داده‌است. منطقهٔ شهری دیترویت دومین مرکز جمعیتی در شمال ایالات متحده پس از شیکاگو است. دیترویت هم‌مرز با شهر وینزِر در کانادا است.

این شهر یکی از بندرهای مهم رودخانهٔ دیترویت ، یکی از چهار تنگهٔ مسیر دریایی سنت لورن است. فرودگاه متروپولیتن یکی از بزرگترین مراکز فرودگاهی ایالات متحده است. دیترویت و شهر کانادایی وینزِر، از طریق یک پل و یک تونل، که شلوغ‌ترین نقطهٔ حمل و نقل بین‌المللی در آمریکای شمالی است، به هم متصل می‌شوند. این شهر به عنوان بزرگترین مرکز خودروسازی در ایالات متحده شناخته می‌شود و سه شرکت تولید کنندهٔ خودرو جنرال موتورز، فورد و کرایسلر در این شهر مستقر می‌باشند.

دیترویت در تاریخ ۲۴ ژوئیهٔ ۱۷۰۴ توسط آنتوان دِلا موت کادیاک و حزب مهاجران تأسیس و در طول قرن نوزدهم به یکی از قطب‌های صنعتی در مرکز دریاچه‌های بزرگ تبدیل شد. با گسترش صنعت خودرو سازی در اوایل قرن بیستم، شهر و حومهٔ آن سریعاً رشد کرد و در دههٔ ۱۹۴۰ در رتبهٔ چهارم شهرهای بزرگ ایالات متحده قرار گرفت. با این حال، پیشرفته و ماشینی شدن صنایع باعث شده‌است که دیترویت از اواخر قرن بیستم تا به کنون جمعیت زیادی را از دست بدهد. به طوری که از جمعیت ۱٬۸۵۰٬۰۰۰ نفری این شهر در سرشماری سال ۱۹۵۰، ۶۰ درصد کاهش یافته‌است. این شهر در سال ۲۰۱۳ بزرگترین شهر نیازمند رسیدگی به ورشکستگی بود ولی با به دست گرفتن امور مالی شهر توسط دولت در سال ۲۰۱۵، موفق به خروج از این بحران شد.

اقتصاد

دانشگاه میشیگان ، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور، در خارج از شهر در ان آربور قرار دارد. در خود شهر بزرگترین دانشگاه، دانشگاه وین استیت است.

کمپانی‌های خودروسازی اکووس آتوموتیو، فورد، جنرال موتورز، و کرایسلر نیز به غیر از تأسیسات خودروسازی مراکز اشتغال فراوان دیگری نیز در دیترویت دارند. به‌طور نمونه، بیمارستان هنری فورد از مراکز مهم درمانی-تحقیقاتی منطقه است که ۲۳۰۰۰ نفر در استخدام دارد، و کتابخانه ریاست جمهوری جرالد فورد نیز در جوار دانشگاه میشیگان قرار دارد.

خواهر خوانده های شهر دیترویت

دیترویت با شهرهای ذیل خواهر خوانده است.

  • دوبی – امارات
  • کیتو – زامبیا
  • مینسک بلاروس
  • ناسائو – باهاما
  • تویوتا – ژاپن
  • تورین – ایتالیا