دنیزلی | Denizli

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۱۱٬۷۵۱
پیش شماره تلفن: ۲۵۸(۹۰)+
ساعت:

شرح

دنیزلی مرکز استانی به همین نام در ترکیه است. مجموعه تفریحی پاموکاله از مناطق دیدنی و بسیار جذاب این منطق می‌باشد. چشمه آب گرم پاموکاله و آب گرم قرمز رنگ در پنج کیلومتری شمال پاموکاله، هرساله پذیرای شمار زیادی گردشگر در این منطقه هستند. علاوه بر آن، شهر باستانی هیراپولس، کوه هوناز و مجسمه آتاتورک نیز از جاذیه‌های دیدنی این شهر است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر دنیزلی

دنیزلی شهری مدرن اما تاریخی است. شهری پیشرفته برای افراد مدرن پسند، و یک شهر باستانی برای آنتیک پسندان است. هرچند دنیزلی بیشتر یک شهر صنعتی است اما با 65 هزار دانشجویی که در دل خود جای داده به‌عنوان یک شهر علمی نیز محسوب می‌شود. منطقه کامیلیک نیز در این شهر از پرتنوع‌ترین مناطق کافه‌گردی، رستوران، کلوب، سفره خانه، مراکز فرهنگی، تئاتر و سینما در این شهر می‌باشد که اوقات ایده‌آلی را برای تفریح سرگرمی گردشگران فراهم می‌کند.

اقتصاد

هرچند این شهر بیشتر یک شهر توریستی تفریحی به شمار می‌آید اما در ده های اخیر به دلیل تولید و صادرات پارچه، رشد اقتصادی زیادی نیز داشته و جدیدا به‌عنوان شهری صنعتی نیز شناخته می‌شود.

جغرافیا

دنیزلی که در ناحیه اژه‌ای و در جنوب غربی ترکیه واقع شده، در انتهای شرقی دره‌ای آبرفتی قرار گرفته که ارتفاع دشت آن به 350 متر می‌رسد.

آب و هوا

این شهر با قرار گرفتن در ناحیه اژه‌ای کشور دارای آب و هوای متفاوتی شده است. آب و هوایی خنک برای شهرهایی که از سواحل دورتر هستند و در بخش غربی استان در ارتفاع بالاتری واقع شده‌اند وجود دارد. این استان در معرض وزش بادهایی است که از سمت دریای اژه می‌آیند و نیز کوه های آن به صورت عمود بر دریا قرار گرفته‌اند. در مجموع می‌توان گفت، این شهر بهار و تابستانی بارانی، گرم و ملایم دارد. زمستان‌ها گاهگاهی خیلی سرد می شود و حتی بر روی کوه هایی که اطراف شهر قرار دارند برف می‌نشیند. ریزش برف در مناطق شهری نیز در بعضی از سال‌ها اتفاق می‌افتد. 

شهرداری دنیزلی

از اقدامات جالب شهرداری دنیزلی ساخت تله‌کابینی به طول 1400 متر بر فراز شهر است. همچنین با ساخت 30 خانه ییلاقی زیبا در منطقه، این شهر را در چهار فصل سال آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران نموده است.

دیدنی‌ها