دبرسن

Debrecen

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۰۲۴۰۲
پیش شماره تلفن: +۳۶۵۲
ساعت:

شرح

دبرسن دومین شهر بزرگ مجارستان بعد از بوداپست است.این مرکز منطقه ای منطقه بزرگ دشت شمالی و محل استقرار شهرستان حاجدیه-بیهار است. و بزرگترین شهر مجارستان در قرن 18 بود و یکی از مهمترین مراکز فرهنگی مردم مجارستان است. دبراسن همچنین پایتخت مجارستان در طول انقلاب در 1848-1849 بود. در طول انقلاب ، منهدم شدن سلسله هابسبورگ در كلیسای بزرگ اصلاح شده اعلام شد. این شهر همچنین به عنوان پایتخت مجارستان تا پایان جنگ جهانی دوم در سال های 1944-1945 خدمت می كرد. این دانشگاه از دانشگاه دبراسن است.

این شهر برای اولین بار در سال 1235 با عنوان دبرزون ثبت شده است. این نام از واژه ترکی debresin گرفته شده است ، که به معنی “زنده” یا “حرکت” است . این شهرک پس از فتح مجارستان تأسیس شد. دبرسن پس از آنكه برخی از دهكده های كوچك منطقه به دلیل حمله مغولان به اروپا متروك شدند ، از اهمیت بیشتری برخوردار شد. این توسعه سریع بعد از اواسط قرن سیزدهم میلادی تجربه شد. در سال 1361 ، لوئیز اول مجارستان به شهروندان دبرسن حق انتخاب قاضی و شورای شهر را اعطا كرد. این فرصت هایی را برای خودمختاری برای شهرک فراهم می آورد. در اوایل قرن شانزدهم ، دبرسن یک شهر مهم بازار بود.

تاریخچه شهر

پادشاه سیگیسموند ، امپراطور مقدس روم ، به عنوان بخشی از پیمان با استیفن لازارویچ ، حاکم صرب ، به وی فرصت داد تا در سپتامبر 1411 بر دبراسن حکومت کند. یک سال پس از مرگ لازارویچ در 1426 ، نقش او توسط جانشین وی ، Đurađ Branković به عهده گرفت. در بین سالهای 1450 و 1507 ، دامنه ای از خانواده هونادی بود.

در دوره عثمانی ، نزدیک به مرز و نداشتن قلعه یا دیوارهای شهر ، دبرسن اغلب خود را در شرایط دشواری یافت و شهر فقط با مهارت های دیپلماتیک رهبران آن نجات یافت. بعضی اوقات این شهر توسط امپراتوری عثمانی ، گاه توسط حاکمان کاتولیک اروپایی یا توسط فرانسیس دوم روکیسی ، شاهزاده ترانسیلوانیا محافظت می شد. دبرن بعدها اصلاحات پروتستان را بسیار زود پذیرای خود کرد و از مزدوران «روم کالوینیستی» و «ژنو مجارستان» درآمد. در این دوره ، ساکنان این شهر عمدتاً کالوینیست مجارستان بودند. دبرسن بین سالهای 1558 تا 1693 تحت کنترل ترکیه قرار گرفت.

در سال 1693 ، لئوپولد اول ، امپراطور مقدس روم از دبرسن بالا برد تا وضعیت شهر سلطنتی را آزاد کند. در سال 1715 ، كلیسای كاتولیك روم به دبرسن بازگشت و شهر محلی برای ساختن كلیسا به آنها داد ، بنابراین راهبان پیاریست می توانند كلیسای جامع سنت آن را بسازند. در این زمان این شهر یک مرکز مهم فرهنگی ، تجاری و کشاورزی بود و بسیاری از دانشمندان و شاعران آینده در کالج پروتستان آن شرکت کردند .در سال 1849 ، دبرسن برای مدت كوتاهی پایتخت مجارستان بود. در آوریل 1849 ، محرومیت زدایی از هابسبورگ و استقلال مجارستان در اینجا توسط لاژوس کوسوت در کلیسای بزرگ اعلام شد و آخرین جنگ نبرد استقلال بود. همچنین نزدیک به دبرسن روسها ، متحد هابسبورگ ، ارتش مجارستان را در نزدیکی قسمت غربی این شهر شکست دادند.

فرهنگ و مردم دبرسن

99درصد از افراد شهر دبرسن به زبان مجاری صحبت میکنند. توسعه دبرسن عمدتا توسط شرکت های کشاورزی ، بهداشتی و آموزشی تأمین می شود. این شهر مرکز اصلی مراکز خرید در مجارستان شرقی است. Forum Debrecen بزرگترین مرکز خرید در منطقه است. دبرسن یکی از پیشرفته ترین شهرهای مجارستان است .