داراب | Darab

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۷۰،۲۳۲
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۹۸)+
ساعت:

شرح

داراب | Darab

داراب مرکز شهرستانی به همین نام در استان فارس است. استان فارس که از حیث دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و باستانی در دنیا شناخته شده است، در واقع در هر شهرستان آن، گوشه‌ای از تاریخ ایران رقم خورده است. شهر زیبای داراب نیز علاوه بر داشتن جاذبه‌های تاریخی و باستانی منحصر به فرد و محصور کننده، از جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری نیز برخوردار گشته و از همین‌رو به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شده است. همراه ایلیا گشت این شهر تاریخی زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر داراب

داراب یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و حتی جهان است که در گذشته با نام‌های دارابگرد یا دارابجرد شناخته می‌شده است. در مورد نام آن نیز می‌توان گفت که اشاره به داریوش دوم که در شاهنامه با نام داراب معرفی شده دارد، یا به داریوش سوم و نام دارا که به معنی پدر است. همچنین به گفته باستان‌شناسان شاید قدمت و پیشینه این شهر پنج هزار سال پیش از میلاد و یا به دوره هخامنشیان برسد که شهری پر رونق و سرسبز بوده، اما بیشتر به ‌عنوان اولین پایتخت سلسله ساسانیان شناخته می‌شود. در تپه هاوتل‌های باستانی نزدیک به این شهر در مناطق مادوان و خسویه هنوز هم آثار تمدن‌ها و زیستگاه‌های ماقبل تاریخ باقی مانده است. 

اقتصاد

این شهر از دیرباز دارای اراضی وسیع حاصلخیز و آب و هوایی مناسب برای کشاورزی بوده و محصولات پربازده‌ای را تولید می‌کرده، از جمله محصولات مهم آن هم می‌توان گندم، جو، بنشن و پنبه را نام برد. محصولات باغی مهم آن نیز پرتغال، لیمو، نارنگی، گل محمدی لایزنگان، انجیر، انگور، انار و خرما می‌باشد. 

جغرافیا

داراب که با شهرهای تبریز، فسا، استهبان، جهرم، زرین دشت، لارستان همسایه است، 245 کیلومتر نیز تا شیراز فاصله دارد. از طرفی با سیرجان در استان کرمان و استان هرمزگان نیز همسایه می‌باشد. 

آب و هوا

آب و هوای سردسیری با بارش فراوان باران که باعث ایجاد زمستان‌های نسبتا معتدل و تابستان‌های نسبتا خنکی می‌شود، بر این شهر حاکم است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها