داماش | Damash

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۳۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۱۳
ساعت:

شرح

داماش در دل دامنه‌های جنوبی «درفک» در جنوب گیلان، یکی از در دسترس‌ترین و زیبا‌ترین مناطق این استان قرار دارد. این دامنه‌ها و در بخش عمارلو‌ی شهرستان «رودبار» قرار دارد و با مناظر طبیعی زیبا و مردمی مهربان که با زبان «تاتی» حرف می‌زنند، آماده‌ی پذیرایی از مسافرین و گردشگران است.

داماش در ارتفاع ۱۸۰۰ متری است که قدمتی دیرینه دارد و شهرت خود را مدیون چشمه‌ی آب‌معدنی موجود در آن و گل «سوسن چلچراغ» است. در قدیم  این روستا ییلاق ساکنین «جیرنده» بود؛ اما در حال حاضر ساکنین آن در طول چهار فصل در آن سکونت دارند. این روستا در دل دامنه‌های جنوبی «البرز» قرار دارد و برای رسیدن به آن می‌توانید از ۲ مسیر اقدام کنید. از سمت «رشت»، ابتدا باید به «تونکابن» بروید، سپس به سمت شهرستان «بره‌سر» رفته و در ادامه بعد از طی کردن مسیری چند کیلومتری در جاده‌ی خاکی به این روستا می‌رسید. مسیر دوم نیز از جاده‌ی «قزوین» به «رشت» در دسترس است. برای رفتن به «داماش» از این مسیر، ابتدا باید به «لوشان» بروید، سپس به سمت شهر «جیرنده» حرکت کنید و از آنجا طی مسیری خشک و کوهستانی به این روستا خواهید رسید. به علت شیب و پیچ‌درپیچ بودن جاده‌ی خاکی منتهی به این روستا، رفت‌و‌آمد به آن در روزهای بارانی و برفی با ماشین‌های سواری سبک کمی سخت‌تر خواهد بود.

یکی از جاذبه‌های طبیعی داماش گل «سوسن چلچراغ» است. این گل در ابتدای بهار و تابستان در این ناحیه رشد می‌کند و تحت حفاظت منابع طبیعی کشور است. دیدار از آن نیز در زمان‌هایی خاص که منابع طبیعی آن‌ها را تعیین می‌کند (اوایل بهار و اوایل تابستان)، مقدور است. این گل تنها در دو منطقه از جهان، یکی در بخش «عمارلو»ی «رودبار» و دیگری در منطقه‌ی «لنکران» جمهوری آذربایجان می‌روید. 

دیدنی‌ها