دالاس | Dallas

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٫۳۴۵٫۰۴۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۱
ساعت:

شرح

دالاس چهارمین کلان-شهر  و نهمین شهر بزرگ در آمریکا (در محدوده شهری)، و سومین شهر بزرگ در ایالت تگزاس (در محدوده شهری) است.دالاس نقطه تمرکز کلان‌شهر دالاس-فورت وورث است بطوریکه بر طبق گزارش اداره آمار آمریکا، جمعیت دالاس در آخرین تخمین اداره سرشماری آمریکا در سال ۲۰۱۸ برابر بود با ۱٫۳۴۵٫۰۴۷ نفر و جمعیت کلان‌شهر دالاس روی هم در سال ۲۰۱۸ برابر ۷٫۸۰۰٫۹۹۱ نفر تخمین زده شده.

معمولاً منطقه شهری دالاس و مناطق شهری همجوار، به صورت پیوسته تحت نام کلان‌شهر دالاس-فورت وورث شناخته می‌شوند و همه اهالی این کلان‌شهر خود را ساکنین «دالاس» می‌نامند. برخی از این شهرهای مجاور مهم عبارتند از: پلینو، فریسکو، ریچاردسون، اروینگ، آرلینگتون و فورت وورث.

دالاس از نظر قدرت مالی-اقتصادی و امکانات رفاهی در مقیاس شهرهای جهانی در سطح شهرهای ردهٔ «بتای مثبت» قرار دارد.این شهر از دوران قدیم بخاطر صنعت نفت، پنبه و خطوط راه‌آهنش شهر بسیار مهمی محسوب می‌شده. خود شهر دالاس در سال ۱۸۴۱ شکل گرفت ولی در فوریه ۱۹۵۶ رسماً به عنوان یک شهر معرفی شد.

اقتصاد این شهر امروزه بر پایه بانکداری، تجارت، صنعت نیرو، خدمات مخابراتی، فناوری اطلاعات، حمل و نقل، خدمات درمانی و تحقیقات پزشکی استوار است.مرکز چندین شرکت بزرگ در جهان در دالاس قرار دارد. از جمله جی. سی. پنی٬ ساوت‌وست ایرلاینز، امریکن ایرلاینز، ای‌تی اند تی، و اکسان‌موبیل. اقتصاد کلان-شهر دالاس نیز جزء اقتصادهای برتر آمریکا بوده و با ۵۳۵٬۴۹۹ میلیون دلار تولید ناخالص داخلی رتبه چهارم بزرگترین اقتصاد در میان شهرهای آمریکا را دارد.

دالاس امروزه مرکز ۲۴ شرکت فورچون ۵۰۰ است. در سال ۲۰۱۳ و با موفقیت در توسعه اشتغال و کاهش بیکاری، این منطقه کلان‌شهری با داشتن بیش از ۳ میلیون شغل غیر کشاورزی توانست به چهارمین مرکز اشتغال‌زایی در آمریکا تبدیل شود و امروزه همچنان از مراکز بزرگ اشتغال در آمریکا است.

اقتصاد

در سال ۲۰۱۸ تعداد ۲۴ شرکت فورچون ۵۰۰ در این کلان-شهر قرار داشتند. در این میان دالاس مرکز شرکت ای‌تی‌اندتی AT&T (بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی آمریکا) و نیز اکسان موبیل، دکتر پپر، پرودیا سیستمز، تگزاس اینسترومنتز، هواپیمایی ساوث وست، نیمان مارکوس، گروه بک، اربن دیزاین گروپ، اچ کی اس، بل هلیکاپتر، امریکن ایرلاینز، بلاکباستر، آمنی هتلز، و جی‌سی‌پنی می‌باشد. ۷-ایلون و گایکو نیز در این شهر کار خود را آغاز کردند.

بانک فدرال رزرو دالاس نیز در اینجا قرار دارد. بانک آو آمریکا پلازا، بلندترین برج این شهر، متعلق به شعبه بانک آو آمریکا در این شهر است. گالریای از مراکز خرید متعدد این شهر است.

جاذبه های گردشگری دالاس

موزه طبیعی

موزه علوم طبیعی و منطقه حفاظت‌شده حیات وحش هرد در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و در ایالت تگزاس، در ۳۰ کیلومتری دالاس قرار دارد. این مجموعه شامل ۱۱۷ هکتار منطقه حفاظت‌شده حیات وحش، هشت کیلومتر مسیر راهپیمایی، ۲۰ هکتار زمین‌های باتلاقی، یک کیلومتر مربع باغ‌ گیاهان بومی، پارک پروانه‌ها، محل نگهداری حیوانات و نمایشگاه‌های سرپوشیده و رو باز می‌شود. سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از این مجموعه دیدن می‌‌کنند. 

کلیسای شکرگزاری

کلیسای شکرگزاری (Chapel of Thanksgiving)  در مرکز مجموعه‌ای قرار گرفته است که به میدان شکرگزاری شهرت دارد. این مجموعه که نشان‌ دهنده‌ی سنت شکرگزاری در آمریکا است، شامل تعدادی باغ برای مراقبه و سالن اجلاس می‌شود. در کلیسای مجموعه پنجره‌هایی را می‌توان دید که با نام پنجره‌های افتخار مشهور هستند. این پنجره‌ها تا ارتفاع ۱۸ متری کار شده‌اند. شیشه‌کاری‌های پنجره‌ها از رنگ‌های سرد به سمت رنگ‌های گرم تغییر می‌کنند و نمادی از سفر انسان از زمین به سمت بهشت هستند.

موزه میراث 

موزه میراث دالاس قدیم در یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر قرار گرفته است و به مردم امکان مشاهده زندگی مردم این شهر در سال‌های نوزده و بیست میلادی را می‌دهد. موزه در قالب دالاس قدیمی که روستا بود نشان داده شده است. روستای دارای ۳۸ خانه بازسازی شده و مبله از قبیل مدرسه، فروشگاه، کلانتری و غیره است.

آکواریوم جهانی

آکواریوم جهانی دالاس یک آکواریوم و باغ وحش است که در منطقه تاریخی و غربی مرکز این شهر واقع شده است. موزه شامل گونه‌های نایابی همانند سفره‌ماهی‌ها، مارماهی‌های برقی، قورباغه‌های سمی و ماهی‌های گوشت‌خوار است. محیط آکواریوم محفظه‌ای با بیست هزار گالن آب در حال گردش است که شامل انواع مختلف ماهی‌های ساکن اقیانوس‌ها می‌شود. از دیگر جاذبه‌های آکواریوم وجود تونل آبی است که شما را از دل کوسه‌ها عبور می‌دهد. علاوه بر ماهی‌ها می‌توانید از حیوانات دیگر این باغ‌وحش هم دیدن کنید، حیواناتی مانند تنبل سه پنجه، گاو دریایی، فک دریایی، پنگوئن، مار و حتی جگوار. همچنین قسمتی از جنگل‌های بارانی آمازون در این مجموعه بازسازی شده است که شامل پرندگان آزاد در فضا، فلامینگوهای صورتی، میمون‌ها و یک آبشار بزرگ می‌شود.