دانانگ | Da Nang

مشخصات شاخص

جمعیت: ۸۸۷۰۶۹ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۸۴۵۱۱
ساعت:

شرح

دانانگ | Da Nang

دانانگ یکی از شهرهای بزرگ ، زیبا و مهم ترین بندر جنوبی ویتنام است که در دهانه رودخانه هان واقع شده است. این شهر از نظر شهری و اقتصادی پس از هوشی مین، هانوی و هایفونگ، چهارمین شهر بزرگ ویتنام محسوب می شود. این شهر از نظر جغرافیایی در سواحل جنوبی چین و دهانه رودخانه هان قرار دارد.

این شهر یکی از پنج شهر مهم ویتنام است که مدیریت آن (شهرداری) زیر نظر مستقیم دولت مرکزی قرار دارد.دانانگ یکی از مراکز اقتصادی و آموزشی مرکزی ویتنام است . چندین سایت جهانی و ثبت شده در فهرست یونسکو در نزدیکی این شهر واقع شده است ازجمله شهر امپراتوری هو، شهر تاریخی هوی آن و ویرانه های مای سان.

این شهر قبلا بنام Cửa Hàn و مدتی هم به Đại Việt معروف بوده است . در این زمان که پیش از سال 1997 بود این منطقه تحت استعمار فرانسه درآمد. در این زمان این شهر در ایالت  Quang Nam-Da Nang قرار داشت.این شهر در تاریخ اول ژانویه 1997 از ایالت Quảng Nam جدا و به یکی از شهرداری های مستقل کشور و تحت نظر دولت مرکزی تبدیل شد. این شهر در حال حاضر جزء شهرهای درجه یک ویتنام است.

اقتصاد

این شهر از نظر صنعتی یکی از شهرهای پیشرو ویتنام است بطوریکه در سال 2007 GDP این شهر 19 میلیون VND بود که در سطح کشور یکی از بالاترین ارقام جی دی پی محسوب می شد(بعد از هوشی مین، هانوی، بیون دوگان و ننگ جونگ). در سال 2009 نیز این رقم به 27.3 میلیون VND افزایش پیدا کرد.

این شهر از نظر شاخص هایی مانند کارآفرینی، هزینه های پایین، شفافیت، عملکرد و زیربنای درست طی سال های 2008، 2009 و 2010 پس از بیون دوگان در جایگاه دوم کشور قرار داشت.

گردشگری

یکی از منابع مهم اقتصادی این شهر گردشگری است. این شهر هاب حمل و نقل مرکزی ویتنام است. از جاذبه های این شهر می توان به پل موسوم به دست خدا نام برد.این پل که نام اصلی اش کاوو وانگ و بخشی از یک مجموعه تفریحی است در سال 1919 احداث شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.علت نامگذاری آن نیز به دلیل وجود دو پایه سنگی به شکل دست انسان است که در زیر این پل قرار گرفته است .

 منطقه مای سان نیز یک سایت باستان شناسی با بیش از هزار سال قدمت در استان گوانگ نام بوده که با وجود خسارات زیادی که در سال 1960 طی جنگ به این منطقه وارد شد ولی در سال 1999 به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. بسیاری از مجسمه ها، تندیس ها، سردیس ها و … این سایت نیز به موزه منطقه ای منتقل شده است.