کوزکو

Cusco

مشخصات شاخص

کشور: پرو | Peru
جمعیت: ۴۳۵,۱۱۴
پیش شماره تلفن: ۸۴(۵۱)+
ساعت:

شرح

کوزکو یا کوسکو شهری تاریخی و زیبا، یادگاری شگفت‌انگیز و منحصر به فرد از قبیله معروف اینکاها، در جنوب شرق پرو است، که امروزه یکی از گردش‌پذیرترین شهرهای امریکای جنوبی محسوب می‌شود. این شهر که زمانی پایتخت اداری، سیاسی و نظامی امپراطوری اینکاها به شمار می‌رفته، امروزه همچنان شکوه و عظمت خود را با سازه‌های عجیب به یادگار مانده از این قبیله و معماری بی‌نظیر آن‌ها، حفظ کرده است. اگر قصد سفر در دل تاریخ پر رمز و راز پرو و همراه شدن با قبیله عجیب و اسرار آمیز اینکا را دارید، با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر کوزکو

کوزکو یا کوسکو یکی از اسرارآمیزترین مناطق جهان است که محل امپراطوری قبیله مرموز اینکاها بوده است. اینکاها زمانی اعتقاد داشتند که کوسکو ناف جهان است، یعنی جایی که زمین، آسمان و رودها با یکدیگر تلاقی می‌کنند. کوسکو که ناحیه‌ای وسیع‌تر از یک شهر را در بر می‌گرفت، با کوه‌های مقدس و پوشیده از برف احاطه شده بود، آینه آسمان و تجسم اسطوره، تاریخ و هویت کیهانی اینکاها به شمار می‌رفته است. اینکاها مردم سرخپوست و بومی امریکای جنوبی بودند که تمدنی به قدمت 1438 تا 1533 میلادی داشته و نهایتا با ورود اسپانیایی‌ها به پرو تمدن عظیم و مقتدر آن‌ها در هم شکسته می‌شود. کوزکو پایتخت آنان به شکل یوزپلنگی عظیم‌الجثه که نماد سلطنت اینکاها بوده به دست پاچاکوتی‌ها ساخته شده بوده است. 

اقتصاد

توریسم و گردشگری نقش ستون فقرات اقتصاد این شهر را بازی می‌کند. این شهر سالانه 1.2 میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند. در سال 2002 درآمد این شهر از گردشگری 837 میلیون دلار بوده است. تنها در سال 2009 این رقم به 2.47 بیلیون دلار می‌رسید. امروزه این شهر جز 25 مقصد پر بازدید و گردش‌پذیر دنیا می‌باشد. 

گردشگری

میدان زیبای پلازا دی آرماز، مجسمه با عظمت مسیح، شهر تاریخی ماچو پیچو یا اثری به جا مانده از تمدن اینکاها، تامبو ماچای، دره مقدس اینکاها، خرابه‌های پیزاک اینکا، اینکا تریل یا مسیر پیاده‌روی اینکاها، کلیسای سانتو دومینگو و بازار پیزاک و سان بلاس تنها بخشی از جاذبه‌های توریستی این شهر عجیب می‌باشند. 

جغرافیا

این شهر در جنوب شرقی پرو، نزدیک به دره اوروبامبا از رشته کوه‌های آند واقع شده است. 

آب و هوا

کوزکو دارای آب و هوای نیمه گرمسیری است. این شهر که نزدیک به خط استوا قرار گرفته، دارای دو فصل خشک و معتدل است. فصل خشک آن از ماه می تا آگوست است که روزهای آفتابی و شب‌های سردی دارد. فصل معتدل و مرطوب نیز از دسامبر تا مارس طول می‌کشد. 

دیدنی‌ها