کورک | Cork

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۱۰,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۱(۳۵۳)+
ساعت:

شرح

کورک | Cork

کورک یا کرک دومین شهر بزرگ کشور ایرلند است که مانند سایر شهرهای این کشور از طبیعتی فوق‌العاده زیبا و تاریخی پر فراز و نشیب و فرهنگی غنی برخورار گشته است. قرارگیری این شهر در حاشیه رودخانه لی River Lee به گونه‌ای که مرکز شهر در میان دو کانال این رودخانه واقع شده و به وسیله پل به مناطق دیگر شهر متصل گشته، نمایی بسیار جذاب و دیدنی را به شهر بخشیده است. کورک امروزه به مقصدی ایده‌آل برای گردشگران سراسر دنیا تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله سعی در معرفی این شهر زیبای ایرلندی دارد، با ما همراه شوید.

معرفی شهر کورک 

کورک در ابتدا تنها شهرکی کوچک و راهب نشین و صومعه‌ای بود که پس از حمله وایکینگ‌ها به آن و استعمار آن در سال 915 شروع به گسترش نمود. منشور آن توسط شاهزاده جان، پادشاه انگلستان، در سال 1185 اعطا شد. دور تا دور این شهر تماما دیوار کشی شده بود و بقایای شهر قرون وسطایی آن‌را هنوز هم می‌‌توان در خیابان‌های اصلی جنوبی و شمالی شهر دید. به این شهر لقب شهر شورشی “the rebel city” را داده بودند و علت این نام‌گذاری به حمایت مردم این شهر از یورکیستی‌ها در جنگ‌های گل سرخ برمی‌گردد. کورکونیایی‌ها گاه از این شهر به عنوان پایتخت واقعی یاد می‌کنند و اشاره به مخالفت آنان به پیمان آنگلو-ایرلند در جنگ داخلی ایرلند دارد. این پیمان توافق‌نامه‌ای بود که بین دولت انگلستان در بریتانیای کبیر و ایرلند و نمایندگان جمهوری ایرلند امضا شد که جنگ استقلال ایرلند را به پایان رساند. 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر علاوه بر اینکه دومین شهر بزرگ جمهوری ایرلند است، سومین شهر پرجمعیت این کشور نیز محسوب می‌شود که در جنوب غربی ایرلند و در استان مونستر آن واقع شده است. آب و هوای کورک نیز مانند سایر مناطق ایرلند اقیانوسی معتدل با بارش فراوان باران و نیز افت بسیار دمای هوا است. همچنین به دلیل واقع شدن در نزدیکی ساحل  در معرض سیل‌های گاه و به گاه نیز قرار دارد. 

دیدنی‌ها