کوردوبا | Córdoba

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۳۲۵٬۴۵۳
پیش شماره تلفن: ۹۵۱
ساعت:

شرح

کوردوبا | Córdoba

کوردوبا شهری با معماری اسلامی که در منطقه تاریخی آن غرق در آثار به جای مانده از دوره های مختلف تاریخی می شوید. کوردوبا شهری که در کرانه شمالی رود گوادالکیبیر قرار دارد و پایتخت رومی ها و موروهای اسپانیا بوده است.  محله قدیمی این شهر که در اطراف مسجد جامع کوردوبا شکل گرفته یکی از ارزشمندترین نمونه های میراث بوه جای مانده از موروهاست و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این شهر در جنوب اسپانیا در منطقه اندلس قرار دارد و موروهای مسلمان در قرن هشتم کنترل آن را به دست گرفتند، در این کشور می توانید آثاری جذاب از ادیان اسلامی، مسیحی و بهودی را ببینید.

گردشگری

مسجد جامع کوردوبا

اگر می خواهید یکی از زیباترین بناهای اسلامی را در این شهر ببینید به بازدید از مسجد جامع کوردوبا بروید، مسجدی که ساختش در سال ۷۸۶ شروع و ۲۵۰ سال بعد به پایان رسید. چیزی که در دیدن از این مسجد بیش از همه جلب توجه می کند ستون های آن است که با طراحی چشم نواز خود جلوه ای خاص به نمای ظاهری مسجد داده اند. بعد از اینکه موروها از این شهر اخراج شدند این مسجد به کلیسا تبدیل شد به همین دلیل می توانید ترکیبی از معماری اسلامی و مسیحیت را در کنار هم به تماشا بنشینید.

پل رومی

رودخانه گوادالکیبیر از رودهای مهم این شهر است که بر روی آن پلی تاریخی تبدیل به یکی از نمادهای این شهر شده است. زمان ساخت پل رومی کوربودا به قرن یک قبل از میلاد برمی گردد یعنی زمانی که رومی ها در این شهر حکومت می کردند. این پل ۲۴۷ متر طول و ۹ متر عرض دارد و ۱۶ قوس طوقی شکل جذابیت آن را دوچندان کرده اند.

محله جودریا (Juderia)

خیلی ها شهر کوردوبا را با معماری اسلامیش می شناسند اما اگر به محله جودریا بروید جایی متفاوت را تجربه می کنید. محله یهودی نشین که در کوچه پس کوچه های تنگ و باریکش آرامشی بی بدیل را حس می کنید و با دیدن عبادتگاه های یهودی با معماری دیگر ادیان هم آشنا می شوید.

غذا

در این شهر در همه روزهای سال بو و رنگ شکوفه های پرتقال فضا را پر کرده است و از آن به همراه گوشت، پنیر، ماهی و … در غذاهای مختلف استفاده می شود. غذاهای مختلفی مثل انواع تاپاس و سوپ سرد گوجه هم از غذاهای معروف این شهر است. این شهر تاثیر زیادی از فرهنگ عربی گرفته و به همین خاطر چای خانه های زیادی درجای جای آن وجود دارد.

 

 

دیدنی‌ها