کوپاکابانا | Copacabana

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲(۵۹۱)+
ساعت:

شرح

کوپاکابانا اصلی‌ترین شهر در کشور عجیب بولیوی است که در ساحل دریاچه زیبای تیتیکاکا واقع شده یکی از شهرهای مهم توریستی این کشور محسوب می‌شود. در این شهر زیبای بولیویایی که مانند سایر شهرهای این کشور دارای فرهنگ‌ و رسوم عجیب و غریبی است علاوه بر مناظر زیبا و طبیعتی هیجان‌انگیز، جاذبه‌های تاریخی بسیاری نیز وجود دارد. ایلیا گشت در این مقاله سعی در معرفی این شهر بولیویایی دارد، همراه ما شوید تا سفری به این شهر زیبا داشته باشیم.

معرفی شهر کوپاکابانا

کوپاکابانا تا قبل از سال 1534 یکی از مهم‌ترین سایت‌های استقرار و اسکان قبیله معروف اینکاها بود. اینکاها این مکان را به عنوان کلیدی برای ورود به معابد و اماکن باستانی مقدس خود در جزیره تیتیکاکا می‌شناختند و نیایش‌ها, عبادت‌ها و عزاداری‌های خود را در این مکان انجام می‌داده‌اند. زمانی‌که برای اولین بار در طی سال‌های 1534 تا 1538 اسپانیایی‌ها پایشان را به جزایر تیتیکاکا و لواتی گذاشتند اندین کاسموویژن Andean Cosmovision یا قوانین اینکاها متروک و رها شد و دومینیکن‌ها Dominicans یا قوانین مذهبی کاتولیک‌ها در جامعه اجرا شد. امروزه خرابه‌ها ویرانه‌هایی از عبادت‌گاه‌های باستانی اینکاها را در نزدیکی این شهر می‌توان مشاهده نمود.

به عقیده باستان‌شناسان نام کوپاکابانا از آیمارا کوتا کاهوانا Aymara kota kahuana گرفته شده و به معنای نمای دریاچه می‌باشد. با این وجود ماریو مونتاچو آراگون، دانشمند علوم اجتماعی عقیده‌ای متفاوت دارد. به نظر وی کوپابانا که ریشه در کلمه کوتاکاوانا “Kotakawana” دارد همان خدای باروری در اساطیر آندای باستان است که معادل الهه آفرودیت یونانی است. 

گردشگری

این شهر دارای یک زیارتگاه قرن شانزدهمی به نام باسیلیکا از بانوی ما از کوپاکابانا می‌باشد. بانوی ما از کوپاکابانا فرشته نگهبان بولیوی است. از دلایل دیگر شهرت این شهر میتوان باسیلیکای معروف، خانه ویرجین کوپاکابانا، ماهی‌های قزل آلای خوشمزه آن و جو دلپذیز آن، میراث فرهنگی و جشنواره‌های سنتی و نزدیکی آن به جزیره باستانی مقدس اینکاها را نام برد. 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر بین کوه کالواریو و کوه نینو کالواریو ساخته شده است. آب و هوای این منطقه، آب و هوای زمستانی خشک تحت تاثیر اقلیم اقیانوسی است. به دلیل ارتفاع بسیار این شهر، بیشتر ایام سال هوای آن سرد است با این وجود چون در منطقه استوایی قرار گرفته تغییرات دمایی اندکی نیز برای آن رخ می‌دهد. 

دیدنی‌ها