کنتیکت | Connecticu

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۴۰۵۵۶۵ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۱
ساعت:

شرح

کنِتیکت یکی از ایالت‌های نیو انگلند آمریکا در شمال شرقی این کشور. پایتخت آن هارتفورد و شهر مهم آن بریجپورت است. این ایالت هم‌مرز با نیویورک، ماساچوست، رودآیلند و همچنین لانگ آیلند سوند می‌باشد. این ایالت،به ایالت قانون اساسی معروف است.

این ایالت از نظر مساحت سومین ایالت کوچک در کشور ایالات متحده است با این وجود از نظر جمعیت بیست و نهمین ایالت پرجمعیت کشور آمریکا است؛ هر چند از نظر تراکم جمعیت چهارمین ایالت پرجمعیت است.

این ایالت از جنوب با لانگ ایلند، از غرب با نیویورک، از شمال با ماساچوست، و از شرق با رودایلند همسایه است. پایتخت ایالت نیز شهر هارتفورد و پرجمعیت‌ترین شهرهای آن بریجپوینت، نیوهیون، استمفورد، واتربری، نوالک، دانبری، نیوبریتن، گرینویچ و بریستول است.

بلندترین نقطه این ایالت بی‌یر مونتاین در سالزبری در گوشه شمال غرب این ایالت واقع شده ‌است. این نقطه‌ درست در شرق قسمتی است که سه ایالت ماساچوست، نیویورک، و کانکتیکت به هم می‌رسند.

نخستین اروپاییانی که در این ایالت ساکن شدند مهاجرین هلندی بودند. اما مهاجرت و سکونت روزافزون بریتانیایی‌ها در این منطقه در دهه ۱۶۳۰ میلادی به تشکیل مستعمرات بریتانیایی کنتیکت، نیوهیون و سی‌بروک انجامید. مستعمره کنتیکت برای اولین بار در سال ۱۶۳۹ میلادی نوعیقانون اساسی را تهیه کرد که پس از تأیید پادشاه انگلستان به عنوان منشور سلطنتی به رسمیت درآمد. این منشور سلطنتی ( Fundamental Orders) به عنوان نخستین قانون اساسی در آمریکای شمالی شناخته می‌شود و به همین دلیل به ایالت کانِتیکت در کشور آمریکا لقب «ایالت قانون اساسی» داده‌اند.

بعدها این منطقه یکی از سیزده مستعمره‌ای بود که در جریان انقلاب آمریکا علیه سلطه بریتانیا قیام کردند.

دیدنی‌ها