کلمبوس | Columbus

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۸۷٬۰۳۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۶۱۴
ساعت:

شرح

کلمبوس | Columbus

کلمبوس سومین پایتخت ایالتی پرجمعیت در ایالات متحده (پس از فینیکس، آریزونا و آستین تگزاس) و دومین شهر پرجمعیت در غرب میانه (پس از شیکاگو و ایلینوی) است. این شهر نام خود را از کریستف کلمب، کاشف بزرگ گرفته ‌است.

این شهر که در سال ۱۸۱۲ میلادی در محل ورود دو رود سایوتو (Scioto) و آلنتنجی (Olentangy) بنیاد شد و در ۱۸۱۶ به مرکز ایالت تبدیل شد. این شهر بی‌ همتا، گنجنیه‌ ای از دیدنی‌ ها و سرگرمی‌ های‌ دیگری دارد، که کشش و گیرایی بسیار ایجاد می‌ کنند؛ از روستا های ویکتوریایی یا آلمانی، میراث ملی بر جای‌ مانده از اولد اومز، درایوینگ پارک، لیوینگزتون پارک تا موزه‌ی هنر های کلمبوس و موزه صنایع‌ دستی اوهایو.

مرکز ایالت اوهایو، به‌ عنوان شهری که از هنر فراهم ساختن امکانات لازم برای سرگرمی‌ و خوش‌ گذرانی‌ های گوناگون برخوردار است، شناخته می‌ شود.

 جمعیت دانشجویی پر شمار کلمبوس، گواه خوبی است بر این ادعا چرا که همواره رخدادی همگانی همچون جشنواره‌، گرد همایی و رقابت‌ های مختلف در این شهر برپاست.

 شناخته شده‌ ترین این رویداد ها عبارتند از: جشن اکتبر فست در آخرین روز های ماه سپتامبر، کُم‌ فیست، نمایشگاه ایالت اوهایو، فستیوال آسیایی در پارک فرانکلین، فستیوال هنر های کلمبوس، رژه‌ی طنز دو-دا و  فستیوال لاتین .

 افزون بر این‌ ها، کلمبوس به خاطر جشن پر آوازه‌ی دیگری به نام قرمز، سفید و بوووومب( بومب به معنای غریو شادی است) معروف شده است. این مراسم در اوهایو و ایالت‌ های دور و برش، بزرگ‌ ترین جشن و آتش‌ بازی مخصوص روز استقلال است.

دیوار به‌ دیوار مرکز تاریخی اوهایو، دهکده‌ی اوهایو به‌ چشم ‌می‌ خورد که یکی از زیستگاه‌ های قرن نوزدهمی را بازنمایی کرده است.

 موز‌ه‌ های مدرن‌ تر کلمبوس عبارتند از موزه‌ی هنر جک نیکولاس واقع در محوطه‌ ی دانشگاه شهر، مرکز هنری وگزنِر و سرانجام موزه‌ی دانش و فن‌آوری کوسی.

همچنین آکواریوم و باغ‌ وحش کلمبوس هم خالی از لطف نیست. پارک ایالتی آهوی نژاد کریک یا جنگل ملی وِین، تنها جنگل ایالت اوهایو می باشد.

جالب است بدانید که نخستین کودکستان امریکا در این شهر بنیاد شد.  منطقه‌ ای در شمال مرکز شهر به نام شورت نورث دیده می‌ شود که هم در میان بومی‌ های کلمبوس و هم دیدار کنندگان هواخواهان بسیار دارد. این محله‌ آمیزه‌ی رنگارنگی است از فروشگاه‌ ها، رستوران‌ ها و نگارخانه‌ های هنری. بی‌ گمان مجلل‌ ترین محله‌ برای خرید و خورد و خوراک ایستون تاون سنتر است و نورث وِست مارکت برای تماشای رهگذران و مردم کوچه و خیابان بهترین جاست.

 در ساعت‌ های نخست شب، رفتن به کنار اسکله‌ های واقع در دو بخش آرِنا و برُ وِری خوش است و برای آن‌ هایی که به هنگام پایین آمدن افتاب، خسته از هیاهو و هیجان شهری در پی یک پناهگاه و دمی خلوت و آسایش می‌ گردند، پارک فرانکلین گزینه‌ی خوبی است.

این بوستان از بهترین فضا های باز کلمبوس به شمار می‌ رود و مجموعه‌ی بزرگ گیاهان استوایی آن پر آوازه است.

 خانه‌ی ایالتی اوهایو یکی از بنا های زیبای متعلق به دوره‌ی پیش از جنگ داخلی است که با بازگشت به سبک ساخت‌ و ساز های یونانی برپا شده است. این شهر به یاد کریستف کلمب کاشف امریکا کلمبوس نام‌ گذاری شده است.

 کسانی که به شهر کلمبوس امریکا سفر کرده اند سفر خود را مشابه سفر به استرالیا می دانند.

اقتصاد

این شهر اقتصادی متنوع دارد که بر پایهٔ آموزش، خدمات دولتی، صنعت بیمه، بانکداری، صنایع دفاعی، هواپیمایی، غذا، پوشاک، تدارکات، فولاد، انرژی، تحقیقات پزشکی، بهداشت و درمان، گردشگری، خرده فروشی و فناوری پایه‌ریزی شده است.