کوچابامبا | Cochabamba

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۳۰,۵۸۷
پیش شماره تلفن: ۵۹۱+
ساعت:

شرح

کوچابامبا یک شهر و شهرداری در مرکز بولیوی در دره ای در دامنه کوه آند است. این شهر چهارمین شهر بزرگ بولیوی است. نام این شهر به معنای دشت بازاست. به دلیل داشتن درجه حرارت های بهاری مانند در تمام سال به عنوان “شهر بهار ابدی” یا “شهر باغ” شناخته می شود. همچنین به “لا للاتا” معروف است که به زبان کچو به معنای “شهر” است. دره کوچابامبا به دلیل داشتن خاکهای حاصلخیزو آب و هوای معتدل آن ، هزاران سال در آن سکونت داشته است. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که ساکنان اولیه از گروه های قومی بومی بوده اند که قبل از ورود اسپانیایی ها در دره ساکن بودند. منطقه از نام كوچا كوچاج- پامپا به عنوان بخشی از تمدن اینكاها نامگذاری شده است. این منطقه توسط طپا اینکا یوپانوکی فتح شد. پسرش هویانا کپاک ، کوچابامبا را برای خدمت به اینکاها به یک منطقه بزرگ تولیدی یا مزرعه ایالتی تبدیل کرد. هوینا کاپاک که احتمالاً در زمان فتح محروم شده بود ، 14000 نفر به نام میتیما را برای کار در این کشور وارد کرد. محصول اصلی ذرت بود که در بیشتر قلبهای بلند و سرد امپراتوری اینکا قابل کشت نبود. ذرت در 3400 انبار در تپه های مشرف به دره ذخیره می شد و یا توسط کاروان للاما به محل های ذخیره سازی در پاریا ، کوسکو ، سایر مراکز اداری اینکا منتقل می شد. احتمالاً بیشتر ذرت در طول مبارزات انتخاباتی خود برای حفظ ارتش اینكا مورد استفاده قرار می گرفت.

اولین ساکن اسپانیایی این دره در سال 1542 گارسی رویز دو اورلانا بود. او اکثر زمین را از روسای قبیله محلی آچاتا و کنسوانا از طریق عنوانی به ثبت رساند که در سال 1552 در شهر امپریالیستی پوتوس خریداری شد. قیمت پرداخت شده 130 پزو بود. محل اقامت وی ​​، معروف به خانه شهردارزگو ، در محله Cala Cala قرار دارد. در سال 1998 ، صندوق بین المللی پول  IMF موافقت كرد كه برای كنترل تورم و ترقی رشد اقتصادی 138 میلیون دلار وام به بولیوی بدهد. با این حال ، تنها به شرط اینكه بولیوی “همه بنگاههای دولتی باقیمانده” را بفروشد ، از جمله پالایشگاه های ملی نفت و شركت آب محلی آن ، SEMAPA ، این كار را انجام داد. در سال 1999 ، گروهی از سرمایه گذاران خصوصی ، به طور خاص شرکت بچل با دفتر مرکزی در سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا ، ایالات متحده آمریکا ، با نام آگواس دل توناری گرد هم آمدند و حقوق خصوصی سازی آب شهر را خریداری کردند. در همان سال ، بانک جهانی برای کمک به کاهش هزینه مردم ، از کمک مالی به یارانه آب خودداری کرد.

 سپس در سال 2000 ، مردم کوچابامبا اعتراض خود را آغاز کردند زیرا قیمت آب با افزایش 50 درصدی که اکثریت قادر به تحمل آن نبودند ، افزایش یافت. ائتلاف دفاع از آب و زندگی ، و رهبر آن اسکار الیوررا ، تظاهرات خود را در La Plaza 14 de Septiembre که با نام اصلی لاپلازا نیز شناخته می شود ، آغاز کردند. این راهپیمایی به معنای صلح آمیز بود ، اما بعد از دو روز پلیس در مقابل معترضین از گاز اشک آور استفاده کرد و حدود 175 نفر را مجروح کرد و 1 نفر را کشته و دو نفر را کور کرد. در ژوئیه 2007 ، یک بنای تاریخی که توسط جانبازان جنبش اعتراضی ژانویه به افتخار کشته و زخمی شده توسط حامیان دولت ساخته شده است ، در نیمه شب ، حاکم بر درگیری های نژادی در شهر تخریب شد. در آگوست 2008 ، همه پرسی سراسر کشور برگزار شد. بخشدار کوچابامبا ، مانفرد رئیسی ویلا ، توسط رای دهندگان این اداره تأیید نشده است. شهردار کوچابامبا در سال 2018 ژوزه ماریا لیز است.

آب و هوای کوچابامبا

کوچابامبا از آب و هوای نیمه خشک برخوردار است. مشخصه آب و هوا یک فصل خشک و طولانی است که از ماه مه تا اکتبر با یک فصل مرطوب می گذرد که عموماً در ماه نوامبر با باران های اصلی با پایان ماه مارس آغاز می شود.