چوبوت | Chubut

مشخصات شاخص

کشور: آرژانتین
جمعیت: ۵۰۹,۱۰۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۵۴۴۰
ساعت:

شرح

چوبوت ، یکی از استان‌های جنوبی آرژانتین است که در جنوب با استان ریونگرو، در غرب با آندس رنج و در شرق با اقیانوس آتلانتیک در این کشور هم مرز است.

بزرگترین شهر این استان کومودوو رودواویا بوده و در جنوب آن واقع شده است. این شهر 180000 نفر جمعیت دارد. مرکز این استان شهر راوسون، با 40 هزار جمعیت است و سایر شهرهای مهم آن عبارتند از Puerto Madryn, Trelew, Esquel و Sarmiento.

گایمان مرکز فرهنگی و مرکز جمعیت شناسی منطقه معروف به “Y Wladfa” در Welsh-Argentines است.

از 25 هزار Welsh-Argentines در آرژانتین، 500 نفر آنها در منطقه این منطقه زندگی می کنند به ویژه Welsh های نخست از ساکنان اولیه گایمان، Trelew و Trevelin بودند.

این استان قبل از ورود اسپانیایی‌ها به آمریکای جنوبی زیستگاه بومیان چادرنشین پاتاگونیا بود. نام آن نیز توسط بومیان (به معنای زلال و شفاف) به رود چوبوت اطلاق می‌شد.

مبلغان اسپانیایی در سده‌های ۱۷و ۱۸به منطقه آمدند و دژ سان خوزه را در شبه جزیره والدز بنا کردند. این دژ بعدها به دست بومیان ویران شد. در قرن ۱۹ ولزی‌های بسیاری به این منطقه کوچ کردند.

«منطقه ملی چوبوت» به عنوان بخشی آزاد شده در عملیات فتح صحرا در ۱۸۸۴ تشکیل شد. با آغاز سده ۲۰، مهاجرانی از بوئرها در شهر کوچک سارمینتو اسکان یافتند. در سال ۱۹۴۴ بخش جنوبی چوبوت و بخش شمالی استان سانتا کروس به عنوان منطقه ای نظامی اعلام شد اما این مقر منحل گشت و ۱۱ سال بعد چوبوت استقلال خود را به دست آورد.

این استان با تولید ناخالص داخلی برابر۷/۴میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ و درآمد سرانه ۱۱۲۵۰ از نظر اقتصادی توسعه یافته می‌باشد. عمده‌ترین فعالیت اقتصادی، استخراج و تصفبه نفت است که ۱۳ درصد اقتصاد استان را تشکیل می‌دهد. همچنین رود چوبوت ۲۱ درصد ماهی کشور را تأمین می‌کند. از سایر فعالیت درآمدزای چوبوت، پرورش گوسفند و تولید پشم است.

جاذبه های این استان عبارتند از:

شبه جزیره والدز

گونه‌های جانوری آبزی

پارک ملی درختان کاج (در بخش آندی)

قطار بخار قدیمی در شهر اسکوئل

مرکز اسکیینگ اویا در اسکوئل

جنگل موحش نزدیک سارمینتو