چونگ کینگ (Chongqing)

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۳۰,۴۸۴,۳۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۳
ساعت:

شرح

چونگ کینگ

چونگ کینگ یا چونگ‌چینگ یکی از شهرهای غربی کشور چین و پس از پکن ، شانگهای و تیانجین چهارمین شهر بزرگ این کشور است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۸ میلادی برابر ۴٬۴۰۶٬۷۸۸ نفر تخمین زده شده است. جمعیت آن با حومه بیش از سی و یک میلیون نفر است که با این حساب پرجمعیت‌ترین منطقه شهری در بین کلانشهرهای چین است.

گردشگری

این شهر که یک بندر مدرن به شمار می رود در کنار رود یانگ تسه (Yangtze )  و جیالنگ ( Jialing ) واقع شده و دارای طبیعت و مناظری زیبایی است.

این شهر را با نام “شهر کوه” می شناسند ، زمین های آن همانند کوه ها ناهموار است و این شهر منبعی غنی از آب و مواد معدنی بوده و جنگل های متراکم همراه با زمین هایی پر از گل های متنوع نیز دارد. عجایب طبیعی و میراث فرهنگی این شهر بازدیدکنندگان متعددی را از چین و سایرکشورهای جهان به سوی خود می کشاند.

چونگ کینگ شهریست که در سال 2017 با رشد 14% گردشگر رو به رو بوده است و این رشد چشمگیر قطعا نام این شهر را بیشتر بر سر زبان ها می اندازد.

رودخانه یانگ تسه ( Yangtze River )

رودخانه یانگ تسه به طول 6380 کیلومتر ، طولانی ترین رودخانه آسیا و سومین رودخانه طولانی جهان پس از نیل و آمازون است.این رودخانه از یازده شهر از غرب تا شرق چین می گذرد که مهم ترین های آنها چونگ کینگ ، شانگهای ، یونان و تبت به شمار می روند. در چونگ کینگ تورهایی برای گشتن این رودخانه و سه تنگه مهم آن برگزار می شود که از محبوب ترین تفریحاتیست که در این شهر طرفداران بسیاری دارد.

دهکده سی کی کو ( Ci Qi Kou )

در کنار رودخانه ژیا لینگ یک دهکده باستانی با نام سی کی کو قرار گرفته است ، نام قدیمی این دهکده لانگ یین است. چونگ کینگ با گذشت زمان تغییرات عمده ای را به خود دیده است اما این دهکده باستانی یکی از قسمت های شهر است که هنوز می توان گذشته را در آن مشاهده کرد. بسیاری از خیابان ها و خانه های این دهکده به 1700 سال پیش باز می گردند و هنوز به همان شکل باقی مانده اند.

معبد شیبائوژی (Shibaozhai )

وقتی در رودخانه یانگ تسه در حال گشت با کشتی کروز هستید حتما با این بنای سنگی عظیم در شمال رودخانه مواجه خواهید شد. نام این بنا که نیمی از آن در دل کوه ساخته شده است شیبائوژای ( قلعه سنگ با ارزش ) است که ارتفاعی 50 متری دارد و یک برج 12 طبقه است که با پلکانی پیچ در پیچ می توان به بالاترین نقطه آن رسید.

باغ وحش چونگ کینگ (Chongqing Zoo)

باغ وحش چونگ کینگ 8 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد. این باغ وحش در سال 1953 ساخته شده است و از سال 1955 بروی عموم باز است. این باغ وحش نه تنها فضایی جذاب و خارق العاده برای تماشای حیوانات است بلکه محل مناسبی برای حفاظت و تحقیق درباره گونه های مختلف حیوانات وحشی و مهاجر به شمار می رود. بسیاری از مردم برای تماشای پانداها به این باغ وحش می روند اما علاوه بر این پانداهای جذاب و بامزه می توانید در این پارک انواع پرندگان ، حیواناتی نظیر زرافه ، کانگرو و آهو را نیز ببینید.

کوه جینفو (Jinfo Mountain)

کوههای جینفو خارق العاده و وسیع هستند و در منطقه نانچوان شهر چونگ کینگ واقع شده اند. زمانیکه خورشید طلوع می کند منظره ای زیبا و رویایی در این کوه ها ایجاد می شود که آن را نمادی از درخشانی بود می دانند به همین دلیل است که معنی نام این کوه ها نیز ” کوه بودای طلایی” است. معمولا علاقه مندان به تماشای این طلوع رویایی در این کوهها چادر می زنند تا بتوانند طلوع خورشید در بودای طلایی و درخشان را ببینند. 95% این کوهها پوشیده از درخت و جنگل است . کوه بودای طلایی همچنین یک موزه طبیعی از گیاهان مختلف و متنوع است که می توان آنها را در فضایی 1300 کیلومتری این کوهها مشاهده کرد.

کاکی های سنگی دازو (Dazu Rock Carvings)

حکاکی های سنگی دازو شامل بیش از 50000 طرح است که در منطقه دازو ایجاد شده است. این منطقه 167 کیلومتری شرق چونگ کینگ است. حکاکی های سنگی دازو محوطه ای به مساحت 1400 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است و طرح های آن قدمتی 1200 ساله دارند.

شهر ارواح فنگ دو ( Fengdu Ghost City )

شهر فنگ دو در میان کوههای مینگ در شمال رودخانه یانگ تسه قرار گرفته است ، این شهر که قدمتی دوهزار ساله دارد با نام “شهر ارواح” در میان بسیاری از چینی ها شناخته شده است. داستان این نام به افسانه ای باز می گردد درباره دو فردی که برای آموختن فلسفه تائو به کوهستان مینگ می روند و به قدری به قدری نفس آنها پرورش می یابد که نامیرا می شوند. در شهر ارواح فنگ دو سه نقطه دیدنی وجود دارد که هر یک افسانه ای پشت خود دارند.

پارک ملی زمین شناسی والونگ کارست (Wulong Karst National Geology Park)

پارک ملی زمین شناسی والونگ کارست در نزدیکی رودخانه ووجیانگ در جنوب شرقی چونگ کینگ واقع شده است. این پارک ملی از سال 2007 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. والونگ کارست یک جواهر ارزشمند است که توسط طبیعت ساخته شده است. در این پارک ملی می توانید پل هایی را که به طور طبیعی ایجاد شده اند ، غارهای مختلفی که در اثر فرسایش سنگ ها ساخته شده اند و همچنین تنگه ها و دره های مختلفی را ببینید.

جنگل سنگی وانشنگ ( Wansheng Stone Forest )

جنگل سنگی وانشنگ بین 465 میلیون تا 600 میلیون سال پیش زیر آب در اثر رسوب مداوم شکل گرفته است و قدیمی ترین جنگل سنگی در چین است که قدمت آن 200 میلیون سال از جنگل سنگی دیگری که Kunming نام دارد بزرگتر است به همین دلیل آن را جنگل سنگی پدر در چین می نامند. فسیل های مختلفی در این جنگل ایجاد شده اند که مناظری منحصر و متفاوت ایجاد کرده اند.

چائوتیانمن

چائوتیانمن محور اصلی حمل و نقل آبی در چونگ کینگ است ، جاییکه رودخانه جیالینگ و رودخانه یانگ تسه به هم می رسند. اینجا همچنین نماد شهر چونگ کینگ نیز به شمار می رود و یکی از جاهاییست که هر گردشگری باید از آن بازدید کند. چائوتیانمن همچنین یکی از شلوغ ترین بندرهای چین است چرا که کشتی های کروز رودخانه یانگ تسه ، کشتی های گشت شهری و قایق هایی که برای گشتن به روی رودخانه می روند همگی از این نقطه شروع به حرکت می کنند.

این شهر با شیراز در ایران خواهرخوانده است.

دیدنی‌ها