چیاتورا | Chiatura

مشخصات شاخص

کشور: گرجستان
جمعیت: ۱۵۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۴۷۹(۹۵۵)+
ساعت:

شرح

شهر زیبای چیاتورا که یکی از شهرهای استان ایمرتی کشور گرجستان است، در واقع جایی است که در یکی از روستاهای آن به نام کاتسخی یکی از زیباترین و عجیب‌ترین کلیساهای دنیا را بر بام صخره‌ای استوانه‌ای که تنها چند قدم تا آسمان فاصله دارد می‌توان دید. کلیسای صخره‌ای معروف که به پلکان بهشت شهرت یافته حالا سال‌هاست که محل زندگی راهبی تنها به نام ماکسیم شده و او سیر و سلوک عاشقانه خود را با معبودش بر بلندای صخره‌ای همانند خود تنها، میان کوه‌ها و جنگل‌های گرجستان در گوش آسمان نجوا می‌کند. همراه ایلیا گشت به این شهر پر رمز و راز گرجستانی سفر کنید.

معرفی شهر چیاتورا

چیاتورا که یکی از شهرهای معدنی پر رونق گرجستان است، در زمان‌های دور و طی سده 1800 میلادی، میان دره‌های شیب‌دار و عمیق به عنوان کلنی استخراج معدن ساخته شد. سیستم ماشین‌های کابلی (که به «مسیر طنابی» مشهور بود) توسط دولت استالین در سال 1954 به منظور جابه جایی سریع‌تر کارگران به معادن راه‌اندازی نمود. از آن پس این شهر به شهر کابلی شهرت یافت که هر گوشه و کنار آن توسط ماشین‌های کابلی به معادن متصل می‌شد. این شهر بسیار جذاب و دیدنی گرجی، روح امپراطوری شوروی را در خود دارد و در سفر به این شهر حتما به این موضوع پی خواهید برد. 

گردشگری

طبیعت زیبا و بکر این منطقه در گرجستان به خودی خود آنقدر دیدنی و حیرت‌انگیز است که گردشگران زیادی را به خود جذب کند اما شهرت این شهر وابسته به همان کلیسای صخره‌ای است. این کلیسا که با آثار تاریخی یافت شده در آن به قرن 4 میلادی برمی‌گردد که جمعی از مرتاضان مسیحی برای دعا و نیایش خود اقدام به ساخت این کلیسا بر بلندای ستون کاتسخی نمودند. اینکه چگونه هزاران سال پیش آنان توانستند مصالح را به بالای صخره ببرند هنوز جای سوال است چرا که رفتن به آنجا حتی اکنون نیز با سختی و مشقت امکان پذیر است. به اعتقاد مردم گرجستان برخی از قطعه‌های اصلی صلیب مسیح در این کلیسا قرار دارد از همین‌رو اینجا برای مردم کشور نماد زندگی محسوب می‌شود. ارتفاع این صخره به 40 متر می‌رسد.

اقتصاد

بزرگ‌ترین معدن منگنز جهان به وسعت 140 کیلومتر مربع که ذخایر آن به 250 میلیون تن می‌رسد در این شهر واقع شده است. به همین خاطر اهمیت اقتصادی خاصی برای کشور گرجستان دارد.

جغرافیا

این شهر در استان ایمرتی نزدیک به بندر پوتی در غرب گرجستان واقع شده است.

آب و هوا

آب و هوای معتدل اقیانوسی با تابستان‌های گرم و زمستان‌های خنک از ویژگی‌های اقلیمی این منطقه است.