چنای

Chennai

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۴٬۶۸۱٬۰۸۷
پیش شماره تلفن: ۹۱-۴۴+
ساعت:

شرح

چنای نام کلان شهری در کشور هند است که نام پیشین آن مَدرَس بوده است. این شهر که مرکز ایالت تامیل نادو است، چهارمین شهر پرجمعیت هند به شمار می‌آید. این شهر در امتداد سواحل کروماندل و خیلج بنگال قرار گرفته است. چنای مدیریت خوبی در حفظ میراث فرهنگی غنی خود در طی سال‌های سریع مدرنیزه شدن داشته است و اکنون به گوهر هند تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به شرح جذابیت‌های این شهر می‌پردازد.

معرفی شهر چنای 

چنای که یک شهر پر شور سرزنده است و تاکنون رشد و شکوفایی زایدالوصفی داشته، مرکز اجرای (زنده) رقص هندی است و نیزکانون فعالیت موسیقی کلاسیک هند به شمار می‌رود. چنای همچنین مرکز صنعتی و بازرگانی بزرگی است و بخاطر میراث فرهنگی‌اش و معماری معابدش شناخته شده‌است. چنای که 34اُمین شهر بزرگ دنیا از نظر جمعیتی و مساحتی است، دارای قدمت 368 ساله است. به علاوه این شهر مرکز رویداد جشن‌هایی مانند جشن هفت روزه یونگال قلمداد می‌شود.

اقتصاد

دیترویت جنوب آسیا یا همان چنای! مرکز و پایتخت اتومبیل سازی هند است. پایگاه‌های زیادی را از صنایع اتومبیل سازی در سراسر جهان، در این شهر می‌توان دید که قسمت اصلی وسایل نقیله هند را تولید می‌کنند. همچنین تبدیل به مرکز اصلی کاریابی از غرب شده و غیر از اتومبیل سازی خدمات نرم‌افزاری، تولید سخت افزار و خدمات مالی نیز از صنایع اقتصادی گسترش یافته در این شهر هستند.

جغرافیا

چنای در گوشه شمال شرقی تامیل نادو و در ساحل جنوب شرقی هند واقع شده است. این شهر که در فلات ساحلی قرار گرفته به‌عنوان فلات ساحلی شرقی شناخته می‌شود. میانگین ارتفاع آن 6 متر بوده و مرتفعترین بلندی آن 60 متر یا 200 فوت ارتفاع دارد. رودخانه ادیار در جنوب و رودخانه کوم در مرکز منطقه جریان دارند. خاک رس، شیل و ماسه سنگ بافت خاک زمین چنای را می‌سازند. شهر نیز بر مبنای زمین‌شناسی به ۳ ناحیه طبقه‌بندی شده‌است، مناطق شنی، مناطق خاک رسی و ناحیه سنگ‌های سفت و سخت. نواحی شنی در طول کرانه‌های رودخانه و سواحل یافت شده‌اند.

آب و هوا 

از آنجا که آب و هوای استوایی بر این شهر حکمفرماست درجه حرارت هوا به‌طور فصلی متغیر می‌شود. بیشتر طول سال آب و هوای مرطوب و داغ در این ناحیه جریان دارد ولی در اواخر ماه می و اوایل ژوئن  دما بین ۳۸ درجه سلسیوس (۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت) تا ۴۲ درجه سلسیوس (۱۰۷٫۶ درجه فارنهایت) می‌باشد. از میانه اکتبر تا میانه دسامبر نیز بارش باران از بادهای موسمی شمال شرقی اتفاق می‌افتد.

دیدنی‌ها