شفشاون | chefchaouen

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۳۵٬۷۰۹
پیش شماره تلفن: ۲۱۲+
ساعت:

شرح

شفشاون یکی از شهرهای بسیار زیبا و دیدنی مراکش است. این شهر که به علت رنگ آبی شفافی که سرتاسر شهر فرا گرفته به شهر آب یا شهر آسمانی معروف شده و یکی از ساکت‌ترین شهرهای دنیاست! هوای تازه، نبود ترافیک . آلودگی و نیز قرار گرفتن در کناره‌های دریای مدیترانه جذابیت بی‌نظیری به این شهر داده است. ایلیا گشت در این مقاله به شرح زیبایی‌های این شهر می‌پردازد.

معرفی شهر شفشاون

حکایت جالبی است قدم زدن در کوچه‌های تنگ، باریک و پر از پله‌ در شهری که تماما به رنگ آبی تزیین شده‌اند. شفشاون 600 ساله که دیدنی‌های زیادی را در خود جای داده، در سال 1930 توسط گروهی از مردم خوش‌ذوق این دیار به رنگ آبی درآمد. از آن زمان تا کنون خانه ها، پیاده رو ها، دیوارها، بام ساختمان ها، درها، پنجره ها و حتی زمین این شهر با رنگ آبی تازه و نشاط آوری رنگ آمیزی می‌شود.

 

گردشگری

بعد از گذشتن از مهمترین نماد شهر یعنی کوچه‌های پله‌ای آبی رنگ و طبیعت موریسکو، ویژگی‌های یک رنگ فیروزه‌ای روشن که آرامش عجیبی را در پستی بلندی این شهر جاری نموده‌اند، می‌رسیم به عمیق‌ترین غار آفریقا. غار Kef Toghobeit با 700 متر عمق و حدود 4 کیلومتر درازا، که در پس قله‌ها و پستی بلندی‌های کوه‌های ریف واقع شده است.

اقتصاد

در این شهر جادویی و زیبا حدود 200 هتل فعالیت دارند و هر ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران به‌خصوص گردشگران اروپایی هستند. صنعت گردشگری در شفشاون در حال رشد و توسعه است. تاثیر سفرهای پرتعداد توریست های اسپانیایی به این شهر در برخی زمان های خاص نظیر هفته مقدس (Semana Santa) و ایام کریسمس در این خصوص کاملاً مشهود است. همچنین گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند، طرفدار جدی پنیر تهیه شده از شیر بز، در این شهر هستند!

جغرافیا

شفشاون یا “شاون” تاریخی و زیبا در استانی به همین نام ، در شمال غرب مراکش قرار گرفته است. این شهر در واقع، در جنوب تنگه جبل الطارق و بر کرانه دریای مدیترانه، درست در قلب کوه‌های ریف مراکش بنا شده است. 

آب و هوا

آب و هوای شفشاون معتدل و مدیترانه‌ای است. این شهر دارای تابستان‌های نسبتا گرم و خشک و زمستان‌های پر برف است. با این حال ماه‌های آپریل تا ژوئن بهترین ماه‌ها برای سفر به این شهر می‌باشند.