چانگچون | Changchun

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۲،۶۸۸،۶۶۹ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۴۳۱
ساعت:

شرح

چانگچون | Changchun

چانگچون یکی از شهرهای شما شرقی چین و مرکز استان جیلین چین است. واژه “چانگچون” به معنای بهار طولانی است، به همین دلیل این شهر به این نام در میان چینی ها شهرت دارد.در سال های 1932 تا 1945، نام این شهر به نام سینکینگ (Hsinking) تغییر یافت. پس از استقلال جمهوری مردمی چین در سال 1949، شهر چانگچون  به عنوان پایتخت استان جیلین برگزیده شد.

جغرافیای چانگچون

این شهر در قسمت های مرکزی شمال شرقی چین واقع شده است. مساحت کل این کشور حدود 20571 کیلومتر مربع است؛ از این وسعت، 2583 کیلومتر مربع به مترو و 159 کیلومتر مربع به فضای شهری اختصاص دارد. تنها قسمت کوچکی از این شهر دارای زمین های کوهستانی است. در این شهر زیبا تعداد 222 دریاچه و رودخانه با مناظر خیره کننده و جذاب وجود دارند.

این شهر در ابتدا به عنوان یک روستای مرزی کوچک برای اهداف تجاری و بازرگانی به فرمان امپراتور آن زمان تعیین شده بود. در آن زمان، امپراتور جیاکینگ (Jiaqing) از سلسله کینگ بر این شهر حکومت می کرد. کالاهای بسیاری نظیر محصولات طبیعی از طریق این شهر تجارت می شوند. در سال 1800 میلادی، امپراتور جیاکینگ، دهکده کوچکی در ناحیه ساحل رودخانه یی تونگ (Yitong River) انتخاب کرد و آن را چانگچون تینگ (Changchun Ting) نام نهاد.

در اواخر قرن 18 میلادی تعدادی از دهقانان و کشاورزان به سمت این منطقه مهاجرت کردند و در سال 1889، دهکده به صورت شهر معروفی مانند آنچه هم اکنون وجود دارد شکل گرفت.

آب و هوا

فصل های بهار و پاییز در شهر چانگچون، کوتاه است اما بسیار دلنشین و لذت بخش است. تابستان های این شهر، گرم و مرطوب است؛ دمای هوا در ماه جولای، حدود 23 درجه می باشد. بیشترین میزان بارندگی در چانگچون در ماه های ژوئن تا آگوست رخ می دهد.

جاذبه های دیدنی

جالب است بدانید شهر چانگچون در کشور چین به شهر اتومبیل ها معروف است چرا که صنعت اتومبیل سازی در این شهر رونق زیادی دارد. به دلیل اهمیت و نقش کلیدی این شهر در تولید خودرو و اتومبیل های متنوع، از آن با نام “دیترویت چین” یاد می کنند. شهر دیترویت، یکی از مشهورترین و بزرگترین ایالت های آمریکا است. 

مکان های دیدنی متنوعی وجود دارند که در سفر به این شهر می توانید از آن ها لذت ببرید. پارک ملی مجسمه ها، پارک نانهو (Nanhu)، کوهستان میائوژیانگ (Miaoxiang Mountain)، باغ وحش چانگچون، پارک جنگلی شهر، میدان فرهنگ، پراک کودکان و موزه جیلین، مهم ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر هستند. 

یکی از جاذبه های گردشگری در شهر چانگچون، موزه ای تاریخی و بسیار زیبا است که در گوشه شمال شرقی شهر در استان جیلین قرار دارد. موزه قصر امپراتوری مانچوکو توسط ارتش امپراتوری ژاپن در دوران آخرین امپراتور چین با نام پویی (Puyi) تأسیس شد. در این موزه آثاری از زندگی دوران امپراتوری این سرزمین به نمایش درآمده اند.