چالوس

Chalus

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۲۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۱۱–۵۲
ساعت:

شرح

چالوس نام شهری قدیمی در استان مازندرانِ ایران است. چالوس که در همسایگی نوشهر بنا شده در زمان‌های دورتر به‌نام‌های سالوس یا شالوس نیز شناخته می‌شده است. این شهر که پس از حمله امیر تیمور تخریب شه بود، در اوایل قرن معاصر یعنی در سال 1310، به فرمان دولت وقت و با پشتیبانی حکومتی، این شهر رفته رفته مورد توجه بیشتر قرار گرفت و سپس به‌صورت شهری سازمان یافته با امکانات فراوان جهانگردی درآمد تا امروزه پذیرای خیل عظیم گردشگران از سراسر دنیا شود. با ایلیا گشت همسفر شوید تا این شهر زیبای ایرانی را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر چالوس

این شهر در جلگه میانی و در سواحل دریای خزر قرار گرفته است. واژه چالوس نیز به علت قرار گرفتن پست‌تر بخش جلگه‌ای نسبت به ارتفاعاتو چاله‌گون به نظر رسیدن این شهر آن‌را ” چاله‌است” یا “چاله‌اس” می‌نامیدند که بعدها به چارلس و چالوس تغییر نام داده است. گویش مردم این ناحیه مازنی یا مازندرانی است که به تبری کلارستاقی نیز مشهور است. تقریبا در تمام فصول سال نیز به دلیلی قرار گیری این شهر در کنار دریا، می‌توان شاهد بارش باران در این منطقه بود.

جاذبه‌های گردشگری

کاخ چایخوران معروف‌ترین بنای تاریخی این منطقه است و پس از آن کاخ ملکه مادر (کاخ مادر شاه) و هتل بنیاد پهلوی چالوس از سایر ابنیه تاریخی این شهر محسوب می‌شوند. ویلاهای جنگلبانی، پل فلزی چالوس، دبستان پروین اعتصامی، کارخانه حریربافی چالوس، پارک جنگلی نمک‌آبرود، راه سنگ فرش ناصرالدین شاه و هتل نیمه تمام پهلوی از دیگر آثار باستانی و جاذبه‌های گردشگری این ناحیه می‌باشند.

جغرافیا

چالوس از سمت شمال در کرانه دریای مازندران، در شرق خود با نوشهر و از جنوب به‌وسیله جاده زیبای چالوس به تهران متصل می‌شود.

آب و هوا

از آنجا که این شهر در سواحل زیبای دریای خزر قرار گرفته، جو و اقلیم آن نیز به شدت متاثر از دریای مازندران است. هوای بسیار شرجی و گرم در تمام فصول همراه با بارندگی زیاد باعث شده که حتی در زمستان‌ها نیز به‌ندرت برف در این منطقه بنشیند. با این وجود در فصل بهار و اردیبهشت ماه آب و هوای این شهر خنک‌تر و آفتاب معتدل و زیباتری را خواهید دید که برای مسافرت نیز بسیار مناسب‌تر می‌باشد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها