سئوتا | Ceuta

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۸۲,۳۷۶
پیش شماره تلفن: ۹۵۶(۳۴)+
ساعت:

شرح

سئوتا در واقع شهری خودمختار در خاک کشور مراکش است که تحت حاکمیت اسپانیا می‌باشد. این شهر یک برون بوم اسپانیایی به شمار می‌رود که در ساحل شمالی قاره آفریقا قرار گرفته و تنها همسایه آن کشور مراکش یا مغرب است. این شهر، یکی از شهرهای بسیار زیبای اسپانیایی است که با قرارگیری در کرانه دو دریای زیبای مدیترانه و اقیانوس اطلس از ویژگی‌های ژئوگرافی خاص و طبیعتی بکر و بی‌مثال برخوردار گشته است. جاذبه شگفت‌انگیز این شهر کوچک خودمختار هر ساله توریستان بسیاری را به این نقطه در خاک قاره آفریقا می‌کشاند. برای شناخت بیشتر شهر سئوتا با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر سئوتا

سئوتا یا به زبان مراکشی سبته، منطقه‌ای ست که قدمتی به بلندای پنج قرن پیش از میلاد مسیح دارد. این منطقه به خاطر موقعیت خاص استراتژیکی که در تنگه جبل الطارق داشته و بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته، از دیرباز یک مرکز تجاری و نظامی بسیار مهم و نیز پیوند دهنده فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف اروپا، آسیا و آفریقا بوده است. نام این منطقه در قدیم آبیلا Abyla بوده که نامی یونانی و لاتین است. این شهر امروزه قومیت‌های فراوانی را پذیرا شده و بیشتر ساکنین آن از مسیحیان و مسلمانان بربر و اعراب هستند. همچنین اقلیتی شامل سفاردی‌ها یا همان یهودیان بومی شبه جزیره ایبری و هندی‌ها نیز در این شهر زندگی می‌کنند. با این وجود زبان اصلی مردم این منطقه اسپانیایی است.

اقتصاد 

این شهر که به همراه شهر ملیله، دو شهر برون بوم اسپانیایی درون خاک آفریقا محسوب می‌شوند، بخشی از یک منطقه ویژه اقتصادی برای اسپانیا هستند. از همین‌رو از بنادر آزادی می‌باشند که جزء بنادر نفتی مهم و نیز بنادر ماهیگیری پر اهمیت محسوب می‌شوند. اقتصاد آن امروزه شدیدا وابسته به بندر تجاری آن و مراکز صنعتی و خرده فروشی‌ها وابسته است.

جغرافیا

این منطقه که توسط تنگه جبل الطارق از بدنه اصلی شبه جزیره ایبریا جدا افتاده، زمانی بخشی از استان کادیس اسپانیا به شمار می‌رفته که از 14 می 1995 میلادی خودمختاری به آن اعطا شده است. تنها کشور همسایه آن مراکش است که توسط کوهی در مرز غربی خود از آن جدا می‌شود. این شهر در شمال و جنوب و شرق خود توسط دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس احاطه شده است. 

آب و هوا

اقلیم این منطقه نیز تحت تاثیر آب‌های آزاد اطراف آن نیمه گرمسیری و مدیترانه‌ای گشته که میانگین دمای سالانه و روزانه آن‌را نسبتا کم نموده‌اند. به همین دلیل تابستان‌های خنک و زمستان‌های معتدلی را تجربه می‌کند.