کازابلانکا

Casablanca

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۴٬۱۵۰٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۵۲۰(۲۱۲)+
ساعت:

شرح

در کنار اقیانوس اطلس شهری قرار گرفته که بزرگترین شهر کشور مراکش و مهمترین بندر این کشور است؛ کازابلانکا یا سرای سفید که به عربی “دارالبیضاء” هم گفته می‌شود. این شهر که عروس شهرهای آفریقا نام دارد، با جمعیت حدودا سه میلیون نفر، مرکز صنعتی و اقتصادی کشور مراکش است. در سفر به این شهر با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر

بندر کازابلانکا دومین بندر بزرگ آفریقای شمالی به حساب می‌آید و یکی از بزرگترین بنادر مصنوعی در جهان است که پایتخت تجاری شمال قاره آفریقا شده و نقش ویژه‌ای را در این ناحیه ایفا می‌کند. همچنین پایگاه اصلی دریاییِ نیروی دریایی مراکش نیز در این شهر مستقر است. کازابلانکا با جذابیت‌های تاریخی و طبیعی خود شهرت جهانی دارد و به عنوان ثروتمندترین شهر در این ناحیه رونقی خاص و باورنکردی‌ای پیدا کرده است.

جاذبه‌های گردشگری

تلفیق خاص مدرنیته و سنت، جذابیت منحصر به فردی به شهر کازابلانکا داده است. رستوران‌های تراز اول و بوتیک‌های لوکس را در جای جای شهر می‌توان دید. از جهت دیگر این شهر پایگاهی عالی برای هنرمندان و آثار نفیس آنها به شمار می‌آید. ساختمان‌هایی که از دوران استعمار فرانسه در کازابلانکا باقی مانده‌اند، بازارهای محلی و صنایع دستی زیبا مجموعه‌ای فوق‌العاده از بهترین‌ها را در معرض دید علاقه‌مندان به سنت و فرهنگ مراکشی قرار داده‌اند. اما در بین اینها وجود مسجد حسن دوم که به لحاظ وسعت پس از مسجدالحرام و مسجدالنبی قرار دارد، به غنی‌تر شدن فرهنگ و چهره این شهر کمک کرده است.

دین و فرهنگ

دین رسمی مردم این سزمین اسلام می‌باشد، همچنین از دیرباز (قرن 11 میلادی) مذهب مالکی (امام مالک بن انس) در این کشور مستقر گشته است. اکثریت قریب به اتفاق مردم پیرو مکتب فقهی امام مالک هستند. حاکمیت نیز تأکید زیادی بر وحدت مذهبی به‌عنوان یکی از پایه‌های وحدت مردم دارد. با این وجود تعداد اندکی یهودی نیز در این شهر سکنی گزیده‌اند و دولت موظف است آزادی انجام امور مذهبی را برای همه تضمین نمایید.

غذاها

در رستوران‌های کازابلانکا به‌راحتی می‌توان انواع غذاهای اسپانیایی، مراکشی و اروپایی را تهیه کرد، در واقع غذاهای مراکش ترکیبی از غذاهای مدیترانه‌ای، عربی، اندلسی و بربری هستند و از جهاتی هم شباهت‌هایی به غذاهای اسپانیایی دارند.

آب و هوا

تحت تاثیر اقیانوس اطلس آب و هوایی مدیترانه‌ای و معتدل بر کازابلانکا حکمفرما شده که در تمام طول سال همین‌گونه است.

هتل‌ها