جزایر قناری | Canary Islands

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۲٬۱۱۷٬۵۱۹ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۴
ساعت:

شرح

جزایر قناری کجاست؟ جزایر قناری مجمع‌الجزایری مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس، نزدیک به ساحل مراکش و یکی از ۱۷ منطقه‌ی خودمختار اسپانیا است و پایتخت آن لاس پالماس است.

جزایر علاوه بر سواحل زیبا و جنگل‌های با‌شکوه، برای مکان‌های دیدنی و حتی تاریخی خود نیز شهرت دارند.

نام‌گذاری

قناری یا کاناری از ریشه‌ی لاتین به معنی سگ گرفته شده است و «گراند کاناریا» که سومین جزیره بزرگ در بین جزایر قناری است، سگ‌های بزرگ معنی می‌دهد.

نام پرنده‌ی قناری از نام این جزیره‌ها گرفته شده است؛ چراکه این پرنده بومی این منطقه است. نام منطقه از نام لاتین آن Insularia Canaria گرفته شده که به معنی «جزیره‌ی سگ‌ها» است. این نام را رومیان به خاطر سگ‌های وحشی پراکنده در این جزایر، به آن داده‌اند.

دین

بسیاری از مسیحیان این جزایر، در درجه‌ی اول کاتولیک هستند. مذهب کاتولیک، از زمان فتح مجمع الجزایر قناری دین اکثریت مردم بوده است. کندلاریا مرکز زیارتی کاتولیک در این مجمع‌الجزایر است؛ در این مکان کلیسای ویرجین از کندلاریا قرار دارد که مکان حامی مقدس در جزایر قناری است.

سایر ادیان شامل اسلام، مسیحیان پروتستان، آیین هندو، ادیان چینی، بودیسم، بهائی و یهودیت در اقلیت هستند.

جغرافیا

نام هفت جزیره این مجمع‌الجزایر و مراکز آنها بدین شرح است:

تنریف (مرکز سانتا کروس د تنریفه)

گرند کاناریا (مرکز لاس‌پالماس گرن کاناریا)

لانزاروته (مرکز آرسیفه)

لاپالما (مرکز سانتا کروز لاپالما)

لا گومرا (مرکز سان سباستیان لا گومرا)

ال هیرو (مرکز والورده)

فوئرته‌ونتورا (مرکز پوئرتو دل روساریو).

نزدیکترین جزیره ۱۰۸ کیلومتر از کرانه‌ی شمال غربی آفریقا فاصله دارد.

این بخش از دو استان سانتا کروس و لاسپالماس تشکیل شده است.

برخی مکان‌های دیدنی جزیره

پارک ملی تیده

بین دیدنی‌های جزایر قناری، از همه شگفت‌‌انگیز‌تر پارک ملی تیده است. سنگ‌های عجیب و غریب آتشفشانی و چشم‌ انداز بی‌نظیر، شما را ساعت‌ها در این منطقه‌ی کوهستانی نگه می‌دارد. جذاب‌ترین دیدنی پارک، کوه آتشفشانی تیده است که بلند‌ترین قله‌ی اسپانیا و سومین آتشفشان فعال و بزرگ دنیا است و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

پارک لورو

پارک لورو هیجان‌انگیز‌ترین دیدنی جزایر قناری برای کسانی است که عاشق حیوانات هستند. شهرت این پارک بی‌دلیل نیست. هیچ جای دیگر دنیا ۳۵۰ گونه طوطی را یکجا نخواهید دید. علاوه‌بر بزرگترین مجموعه‌ی طوطی‌های جهان، انواع ببر، گوریل و شامپانزه هم در این پارک نگهداری می‌شوند.

کلیسای ایگلسیا دو نوئسترا سینیورا

تنه‌ی ریف با وجود طبیعت بی‌نظیرش، تاریخی‌ترین دیدنی‌های جزایر قناری را هم در خود جا داده است. بنای اولیه‌ی کلیسا، در قرن پانزدهم ساخته شده است اما کلیسای فعلی متعلق به قرون ۱۷ و ۱۸ است. در طراحی کلیسا و به خصوص در سقف آن، رگه‌هایی از معماری اسلامی نیز دیده می‌شود. درست وسط محراب نقره‌ای کلیسا صلیب مقدس پیروزی قرار دارد که قدمتش به سال ۱۹۴۹ برمی‌گردد و شهر سانتا کروز هم نامش را از همین‌جا گرفته است. سانتا کروز در زبان اسپانیایی به معنای صلیب مقدس است.

ساحل لاس کانتراس

با وجود آب و هوای بهشتی و روز‌های بلند آفتابی، ساحل یکی از دلچسب‌ترین جاذبه‌های جزایر قناری است. ساحل دو کیلومتری لاس کانتراس یکی از بهترین سواحل جزایر قناری است که با ماسه‌های طلایی، آب درخشان و آفتاب دلچسب، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند. شنا و حمام آفتاب از باید‌های لاس کانتراس هستند؛ اما ورزش‌های آبی را هم فراموش نکنید.

دهکده‌ی ماسکا

پیاده‌روی در طبیعت لذتی فراموش‌ نشدنی است و یکی از جاذبه‌های جزایر قناری است. ماسکا بهترین مکان برای این کار است. ماسکا دهکده‌ای کوهستانی و بسیار کوچک است که روی ارتفاع ۶۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است و جمعیتش حتی کم‌تر از ۱۰۰ نفر است. جاده‌ای که شما را به دهکده می‌رساند، باریک و شیب‌دار و پر پیچ و خم است. بسیاری عقیده دارند که ماسکا بعد از کوه تیده، محبوب‌ترین دیدنی جزایر قناری در تنه‌ی ریف است.

دیدنی‌ها