چاناق قلعه

Çanakkale

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۴۳,۰۴۱
پیش شماره تلفن: ۲۸۶(۹۰)+
ساعت:

شرح

چاناق قلعه نام شهری بندری در استانی به همین نام در کشور ترکیه است که مرکز این استان است. اینجا همان شهر معروفی است که نبرد گالیپولی در آن رخ داده است. نبردی که از پی آن ترکیه قدیم و امپراطوری عثمانی فروپاشید و ترکیه نوین از خاکسترهای آن به رهبری مصطفی کمال آتاتورک متولد شد. آنزاک نامی است که در استرالیا و نیوزلند به این نبرد داده شده است. هر ساله در آستانه صدمین سالگرد نبرد خونین گالیپولی، هزاران نفر از سراسر دنیا در این منطقه از ترکیه جمع می‌شوند و یاد کشته‌شدگان این نبرد را گرامی می‌دارند. همراه ایلیا گشت این شهر تاریخی را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر چاناق قلعه

داردانلیا نامی است که در زمان امپراطوری روم شرقی و داردانل هم نامی است که در انگلیس به شهر چاناق قلعه ترکیه داده شده بود. داردانل از دو بخش دار به معنای باریک در زبان ترکی و دانل به معنای دالان تشکیل شده است. این شهر بندری که به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده، شباهت زیادی به استانبول دارد اما نسبت به استانبول به بخش اروپایی ترکیه تمایل بیشتر یافته است. چناق قلعه شهری است که افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری را در دل خود جای داده است. این شهر زمانی یکی از سنگرهای امپراطوری عثمانی بوده و در جنگ جهانی اول، خط مقدم نبرد با نیروهای متفقین بوده است.

آثار سفالی بسیاری در قلعه سلطانیه‌ی آن یافت شده و از این‌رو در جهان زبان‌زد است. از طرفی گفته می‌شود افسانه‌ی لئاندر، کسی که عاشق هرو کاهنه معبد آفرودیته بوده، در شمال این شهر اتفاق افتاده است. این شهر حتی به شهر افسانه‌ای و تاریخی تروا یا تروی نیز بسیار نزدیک است. در سال 334 پیش از میلاد سپاه هخامنشیان نیز در این منطقه از اسکندر مقدونی شکست خورد. 

جغرافیا

چاناق قلعه در نزدیکی تنگه داردانل واقع شده است. این تنگه دریای اژه را به دریای مرمر پیوند می‌دهد و در شمال غربی ترکیه قرار گرفته است. 

آب و هوا

دریای مرمره تاثیر به‌سزایی بر آب و هوای این منطقه از ترکیه دارد. تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و بارانی از مشخصه‌های آن است. معمولا در زمستان‌ها برف فراوانی نیز در این منطقه می‌بارد. 

دیدنی‌ها