کمبریج | Cambridge

مشخصات شاخص

کشور: انگلستان
جمعیت: ۱۲۲۷۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۴۴
ساعت:

شرح

کمبریج | Cambridge

کمبریج (Cambridge) شهری دانشگاهی و مرکز اداری استان کمبریج‌شایر در انگلستان است. این شهر در ناحیه انگلیای شرقی ( East Anglia) و در کناره رود کم و در حدود ۸۰ کیلومتری شمال لندن واقع شده‌ است. بر مبنای سر شماری سال ۲۰۱۱ جمعیت کمبریج بالغ بر ۱۲۳٬۸۶۷ نفر شامل ۲۴٬۴۸۸ نفر دانشجو می‌شود.این شهر بعد از پیتربورو دومین شهر پرجمعیت استان کمبریج‌شایر و پنجاه و چهارمین شهر بزرگ بریتانیا به حساب می‌آید.

شواهد باستان‌شناسی مبنی بر زیست انسان‌ها در عصر برنز و دوران رومیان در این ناحیه موجود است. در زمان وایکینگ‌ها این شهر به یکی از مراکز مهم تجاری مبدل گشت. قوانین شهرداری از سده ۱۲ میلادی در کمبریج حاکم بوده گرچه تا سال ۱۹۵۱ میلادی عنوان شهر به آن اعطا نشده بود. کمبریج شهرت خود را بیشتر به واسطه دانشگاه کمبریج کسب کرده‌است که در سال ۱۲۰۹ تأسیس و همواره یکی از پنج دانشگاه برتر دنیا بوده‌ است. از دیدنی‌ها و مکان‌های مشهور این شهر می‌توان آزمایشگاه کاوندیش، عبادتگاه کینگز کالج و کتابخانه مرکزی دانشگاه که همه جزئی از دانشگاه هستند را نام برد.

بافت جمعیت در کمبریج به‌طور قابل ملاحظه‌ای در ایام و ترم دانشگاه تغییر می‌کند، بنابراین سنجش آن می‌تواند مشکل باشد.

در سرشماری سال ۲۰۰۱ که در طول دوره تحصیلی برگزار شد، ۸۹٫۴۴ درصد از ساکنان این شهر خود را سفیدپوست معرفی کردند، در مقایسه با میانگین ملی که ۹۲٫۱۲ درصد است. در بین جمعیت دانشگاه، ۸۴ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی و ۸۰ درصد از فارغ التحصیلان به عنوان سفیدپوست (شامل دانشجویان داخلی و خارجی) شناخته شدند.

اگرچه این شهر را به دانشگاه معروفش در کل دنیا می‌شناسنداما این شهر  به غیر از دانشگاه، دیدنی‌های فراوانی دارد از جمله تعداد زیادی ساختمان قدیمی که به خوبی حفظ و نگهداری می‌شوند و در گوشه و کنار شهر قرار گرفته‌اند. البته بیشتر این آثار تاریخی در اطراف دانشگاه کمبریج قرار دارند و هر کدام از آنها به تنهایی، تاریخچه‌ای پرفراز و نیشب را پشت سر گذاشته‌اند.

قبل از اینکه دانشگاه کمبریج ساخته شود، این شهر، استحکامات نظامی بود. بقایایی از قلعه‌های قدیمی شهر هنوز وجود دارد که از آنها می‌توانید چشم‌اندازهایی زیبا از نواحی اطراف را ببینید. این شهر از قدیم‌الایام یکی از مراکز تجاری منطقه بوده و تجارت پشم در آن رواج داشته است.

این شهر علاوه بر فضای رمانتیک و بناهای قرون وسطایی، جاذبه‌ها و دیدنی‌های مدرن نیز دارد. تعدادی از مهم‌ترین و برترین رویدادهای فرهنگی دنیا در سراسر سال در این شهر برپا می‌شود از جمله نمایشگاه تابستانه که ۸۰۰ سال قدمت دارد. فستیوال فولکلور کمبریج یکی از بزرگترین و طولانی‌ترین فستیوال‌ها در اروپا است.

دیدنی‌ها