کلگری | Calgary

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۰۹۶٬۸۳۳
پیش شماره تلفن: ۴۰۳(۱)+
ساعت:

شرح

کلگری

کلگری یکی از مهمترین قطب‌های اقتصادی کانادا که در جنوب استان آلبرتای این کشور واقع شده است. این شهر که در 80 کیلومتری شرق رشته کوه‌های راکی کانادا قرار گرفته، در منطقه‌ای کوهپایه‌ای در دشت‌های غربی کانادا جای گرفته است. این شهر محبوبیت خود را مدیون فراهم نمودن امکانات تفریحی و ورزشی متعدد مانند پیاده‌روی، قایق‌رانی، اسکی، رودگردی و اقامت در طبیعت است. گشت‌و‌گذار در پارک‌های متعدد و صعود از قله‌ها و ارتفاعات اطراف شهر از علل شهرت این شهر می‌باشد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر پرداخته است.

معرفی شهر کلگری

شهر کلگری که یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا و نیز پرجمعیت‌ترین شهر ایالت آلبرتای این کشور است. این شهر همچنین یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی کانادا و مرکز انرژی و فعالیت‌های نفتی در شمال قاره آمریکا محسوب می‌شود. هر چند زبان انگلیسی زبان روزمره مردم آن به‌شمار می‌آید ولی کارمندان دولتی موظف به تسلط به زبان فرانسه نیز می‌باشند. این شهر به‌عنوان نخستین شهر کانادا میزبان بازی‌های المپیک سال 1988 بوده است. جالب اینجاست که شهردار این شهر یعنی “آقای ناهید ننشی” در سال 2014 جایزه بهترین شهردار جهان را برده است.

گردشگری

از جاذبه‌های گردشگری این شهر علاوه بر کوهنوردی و ورزش‌های زمستانی، وجود رودخانه بو است که از مرکز شهر گذشته و مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری فوق‌العاده زیبایی را به وجود آورده است. فستیوال Stampede کلگری و نیز وجود پارک‌های بسیار از جمله پارک Prince’s Island و Fish Creek و حتی باغ‌های Devonian که در فضایی سربسته ساخته شده و باغ وحش استثنایی این شهر با وجود حیوانات قطبی از جاذبه‌های توریستی آن محسوب ‌می‌شوند. نکته جالب دیگر ی در مورد این شهر وجود پل‌های هوایی است که آسمان‌خراش‌های این شهر را بهم مرتبط می‌سازد.

شهری برای تمام فصول

کلگری در هر فصل برای گردشگران جاذبه‌های خود را دارد و می‌تواند شما را به خودش جذب کند. 

باغ وحش

باغ وحش یکی از سرگرمی‌های خانوادگی جالب در این شهر است. در این باغ وحش یک پارک موضوعی ماقبل تاریخ و یک باغ گیاه‌شناسی نیز وجود دارد. اگر در ایام کریسمس به کلگری سفر می‌کنید، حتما از نمایش نور Zoolights که از سه میلیون لامپ تشکیل می‌شود دیدن کنید.

فستیوال Stampede 

این جشنواره‌ی سالانه، هزاران نفر را از سراسر کشور کانادا و سایر کشورهای دنیا به این شهر می‌کشاند. کلگری در واقع سرزمین گاوچران‌ها است و اگر در جولای به این شهر سفر کنید آن را از نزدیک لمس خواهید کرد. این فستیوال در حقیقت بهانه‌ای برای برگزاری جشن و کمی شور‌ و‌ هیجان است. 

کوه نوردی

این شهر در نزدیکی رشته‌کوه راکی قرار دارد و تورهای متعددی به همراه راهنما برای بازدید از این رشته‌کوه وجود دارد. این رشته‌کوه‌ها در این منطقه امکانات متعددی برای پیاده‌روی، اسکی و سایر ورزش‌ها در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارد. به علاوه از دیدن حیات وحش متفاوت و مناظر و چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز آن قطعا لذت خواهید برد.

آب و هوا

این شهر که به دلیل نزدیکی به رشته کوه‌های راکی دارای آب و هوای مرطوب قاره‌ای شده، تابستان‌های کوتاه و زمستان‌های خشکی دارد. حداکثر دمای در تابستان 20 درجه سانتی‌گراد و در زمستان دمای 30- درجه هم گزارش برای آن شده است. همچنین این شهر محل وزش بادهای شینوک از رشته کوه راکی نیز می‌باشد. این بادها که اغلب در زمستان می‌وزند، بادهایی گرم و خشک هستند که از ارتفاعات راکی آمده و در طی چند ساعت می‌توانند دمای هوا را 20 درجه سانتی‌گراد تغییر دهند.

هتل‌ها