بورگوس (Burgos)

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۱۷۵,۹۲۱
پیش شماره تلفن: ۹۴۷(۳۴)+
ساعت:

شرح

بورگوس

بورگوس یکی دیگر از شهرهای بسیار زیبا و دیدنی اسپانیا است که در استانی به همین نام در شمال این کشور و در منطقه تاریخی کاستیل واقع شده است. این شهر زیبا با جاذبه‌های تاریخی خیره‌کننده از قرون وسطی، کلیساهای بزرگ و کوچک، دروازه‌های قدیمی و قلعه‌ها، فرهنگی غنی، مردمانی شاد، طبیعتی سرسبز و آب و هوای مطلوب یکی از بهترین مقاصد گردشگری در شمال اسپانیا است که سالانه میزبان میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا می‌باشد. ایلیا گشت در این مقاله سفری به این شهر تاریخی داشته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر بورگوس 

بورگوس حدود هشتصد هزار سال پیش محل سکونت انسان‌های اولیه بوده اما زمانی که رومی‌ها به منطقه‌ای که اکنون با نام استان بورگوس شناخته می‌شود حمله کردند، با مردمان سلتیکی مواجه شدند. در قرن پنجم ویسیگوت‌ها بر منطقه حاکم شدند و پس از آن‌ها و در قرن هشتم بربرها تمام منطقه کاستیل را به دست گرفتند. با این وجود از حضور بربرها در این منطقه مدارک و شواهد کمی به جا مانده است. در قرن نهم پادشاه آلفونسو سوم منطقه کاستیل را فتح کرد و چندین کلیسا در آن برای دفاع از مسیحیت ساخت و پس از آن با تسخیر سرزمین گمشده، قلمروی خود را گسترش داد.

این منطقه را با نام کاستیل Castile که از کلمه لاتین کاستلا (Latin castella) می‌آید به معنای سرزمین قلعه‌ها می‌شناسند. بورگوس زمانی پایتخت تاج کاستیل یا پادشاهی کاستیل بود و در اینجا بود که برای اولین‌بار قوانین مربوطه نسبت به چگونگی حکمرانی و رفتار اسپانیایی‌ها با بومیان امریکا در سال 1512 منتشر شد. 

گردشگری

از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر می‌توان به کلیسای جامع بورگوس، موزه سیر تکامل انسان، قلعه شهر، طاق باشکوه سانتا ماریا، صومعه اوئلگاس و موزه بورگوس اشاره نمود.

جغرافیا و آب و هوا 

این شهر در شمال اسپانیا در امتداد جاده معروف سانتیاگو و در محل تلاقی شاخه‌های رودخانه‌ آرلانزون Arlanzón و نیز در حاشیه فلات مرکزی ایبری واقع شده است. بورگوس در منطقه‌ گذار آب و هوای گرم مدیترانه‌ای به آب و هوای اقیانوسی قرار دارد و نیز تا حدودی تحت تاثیر اقلیم قاره‌ای می‌باشد و این امر به دلیل قرارگیری در ارتفاعات و فاصله آن از سطح دریا است. 

دیدنی‌ها