بخارا

Bukhara

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۳۲۸٬۴۰۰
پیش شماره تلفن: ۶۵(۹۹۸)+
ساعت:

شرح

بخارا مرکز استانی به همین نام در کشور ازبکستان است. این شهر باستانی که مملو از یادگارهای به جا مانده از دوره باستان است، مانند نگینی در آسیای میانه می‌درخشد. بخارا به همراه سمرقند یکی از دو شهر بزرگ فارسی زبان و تاجیک نشین در ازبکستان است که تاریخ آن به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد. این شهر اصیل ایرانی هنوز هم صدها مسجد، مدرسه، بازار و کاروانسرای تاریخی در دل خود نگه داشته که متعلق به قرن 7 تا 19 میلادی هستند. همراه ایلیا گشت به این شهر باستانی زیبا سفر کنید.

معرفی بخارا

طبق گفته باستان شناسان قدمت سکونت انسان در شهر بخارا به هزاره دوم پیش از میلاد برمی‌گردد. هسته اولیه شهر را ایرانیان باستان در اطراف رود زرافشان و برای کشاورزی بنا نهادند. اما افسانه‌ای در مورد آن به زمان سیاوش قهرمان اسطوره‌ای ایران باستان می‌رسد که پس از تهمت سودابه افراسیاب که شاه سمرقند بوده، او را به بیابان دور افتاده بخارا تبعید می‌کند. بخارا به معنی خانقاه یکی از دو مرکز مهم تدریس علوم اسلامی در دوره سامانی در ازبکستان بوده و از همین‌رو لقب بخارای شریف را گرفته که هنوز هم روی آن مانده است. همچنین به عنوان پایتخت در سلسله سامانیان شناخته می‌شده که دانشمندان بزرگی از جمله ابوعلی سینا، فارابی، بیرونی و خوارزمی در آن زندگی می‌کرده‌اند.

گردشگری

جای جای شهر مملو از خانه‌های خشتی و آجری و گلی است که با معماری کهن ایرانی بنا شده‌اند. بناهایی همچون ارگ بخارا، مقبره امیر اسماعیل سامانی، مدرسه چهار منار، مدرسه میر عرب، مقبره چشم ایوب و … با سبک معماری دوره سامانی و در کل سبک‌های معماری ایرانی، علاقمندان بسیاری را به خود جذب نموده‌اند. مردم آن شباهت بسیاری به مردم خراسان دارند و در واقع اینجا شهری با فرهنگ قدیم و اصیل فارسی است که مردم آن همچنان معماری و زبان اصیل خود حفظ کرده‌اند.

جغرافیا

این پنجمین شهر بزرگ ازبکستان تقریبا درغرب کشور و در شمال غربی شهر سمرقند واقع شده است. همچنین در جلگه‌ای که در مسیر پایینی رود زرافشان و در جوار کانال شاهرود واقع شده، قرار گرفته است.

آب و هوا

این شهر که میانگین بارش سالانه بسیار کمی دارد، تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های بسیار سردی را تجربه می‌کند. دمای هوا در گرم‌ترین ماه سال یعنی مرداد به 50 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.