برنو | brno 

مشخصات شاخص

کشور: جمهوری چک
جمعیت: ۴۰۶,۸۷۸
پیش شماره تلفن: ۴۲۰+
ساعت:

شرح

برنو | brno 

برنو شهری در منطقه موراویای جنوبی جمهوری چک است. برنو در محل رودخانه های سویتاوا و سواتکا واقع شده است ، پس از پایتخت یعنی شهر پراگ ، به دومین شهر بزرگ جمهوری چک معروف است.برنو کرسی دادگاه قانون اساسی ، دیوان عالی کشور ، دیوان عالی اداری و دادسرای عالی عمومی و تعدادی از مقامات دولتی از جمله دادرس ، و دفتر حمایت از رقابت است. برنو همچنین یک مرکز مهم آموزش عالی است و دارای 33 دانشکده است که به 13 مؤسسه آموزش عالی و حدود 89000 دانشجو تعلق دارد.مرکز نمایشگاه برنو در بین بزرگترین مراکز نمایشگاهی در اروپا قرار دارد. این مجتمع در سال 1928 افتتاح شد و سنت نمایشگاه های بزرگ و نمایشگاه های تجاری را در برنو برگزار کرد. برنو میزبان موتورسواری و سایر نژادها در مدار ماساریک است ، سنتی که در سال 1930 ایجاد شده است ، که در آن Grand Grand Prix World Championship Championship یکی از معتبرترین مسابقات است. یک سنت فرهنگی دیگر ، یک مسابقه بین المللی آتش بازی با نام Ignis Brunensis است ،  که روزانه ده ها هزار بازدید کننده را به خود جلب می کند.

بازدید از دیدنی های دیدنی شهر برنو شامل قلعه و قلعه ilpilberk و کلیسای جامع مقدسین پیتر و پولس در تپه پتروف ، دو ساختمان قرون وسطایی است که بر منظره حاکم است و غالباً به عنوان نمادهای سنتی آن ترسیم می شوند. قلعه بزرگ دیگر در نزدیکی شهر قلعه وویچ توسط مخزن برنو است. یکی دیگر از بناهای معماری برنو ، کاراگرای ویلا توگندات است که در فهرست یونسکو از میراث جهانی قرار گرفته است. یکی از دیدنی های طبیعی در این نزدیکی ، Moravian Karst است. این شهر عضو شبکه شهرهای خلاق یونسکو است و در سال 2017 به عنوان “شهر موسیقی” معرفی شده است.حوضه برنو از زمان ماقبل تاریخ سکونت داشته است ، اما سلف مستقیم این شهر سکونتگاه مستحکم امپراتوری موراویای بزرگ موسوم به Staré Zámky بود که تا اوایل قرن یازدهم از دوران نوسنگی ساکن بود.در اوایل قرن یازدهم ، برنو به عنوان قلعه ای از یک شاهزاده غیر حاکم از خانه Pememyslid تأسیس شد و برنو به همراه اولوموک و Znojmo به یکی از مراکز موراویا تبدیل شد. برنو برای اولین بار در كرونیكا بووموروم Cosmas نامگذاری شد كه مربوط به سال 1091 بود ، وقتی واتیسلاو پادشاه بوهمیان برادر خود كنراد را در قلعه برنو محاصره كرد.

شهر برنو هر ساله حدود 30 میلیون یورو برای فرهنگ هزینه می کند. بسیاری از موزه ها ، تئاترها و موسسات فرهنگی دیگر وجود دارند. برنو همچنین یک شهر دانشگاهی پر جنب و جوش است که حدود 90 هزار دانشجو دارد ، و تعدادی از جشنواره ها و سایر برنامه های فرهنگی نیز برگزار می شود.از دهه 1990 برنو “تولد دوباره فرهنگی” خوبی را تجربه کرده است: نمای بناهای تاریخی در حال تعمیر است و نمایشگاه های مختلف ، نمایش ها و غیره برپا می شوند. در سال 2007 اجلاس 15 رئیس جمهور کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برنو برگزار شد.

موقعیت جغرافیایی برنو

برنو در قسمت جنوب شرقی جمهوری چک ، در محل تلاقی رودخانه های Svitava و Svratka واقع شده است و همچنین چندین رودخانه از طریق آن جریان دارد ، از جمله Veverka ، Pon ،vka و Říčka. رودخانه Svratka در حدود 29 کیلومتراز طریق شهر عبور می کند ، رودخانه Svitava یک مسیر 13 کیلومتری را در داخل شهر قطع می کند. عرض برنو 21.5 کیلومتر از شرق به غرب اندازه گیری شده و مساحت کلی آن 230 کیلومتر مربع است. در محدوده شهر ، مخزن برنو ، چندین حوضچه و سایر بدنهای ایستاده ، به عنوان مثال مخازن دره ماریان  یا حوض ebětín قرار دارد. برنو از سه طرف توسط تپه های جنگلی احاطه شده است. حدود 6379 هکتار مساحت این شهر جنگلی است ، یعنی 28٪. برنو به دلیل قرار گرفتن در بین ارتفاعات Bohemian-Moravian و ارتفاعات Moravian جنوبی ، آب و هوای معتدلی دارد. در مقایسه با شهرهای دیگر کشور ، برنو از کیفیت هوای بسیار بالایی برخوردار است که با گردش طبیعی هوا تضمین می شود. هیچ طوفان شدید یا حوادث طبیعی مشابه تاکنون در این شهر به ثبت نرسیده است.