برن | Bran

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵,۵۷۳
پیش شماره تلفن: ۶۸(۴۰)+
ساعت:

شرح

برن شهری کوچک و زیبا با طبیعتی سرسبز از توابع شهرستان براسوو است که در کشور تاریخی رومانی و سرزمین افسانه‌ای ترنسیلوانیا واقع شده است. این شهر کوچک و آرام که با کوه‌های جنگلی زیبا، طبیعتی سرسبز و تماشایی و آبشارهای منحصر به فرد احاطه شده است، عمده شهرت و محبوبیت خود را مدیون قلعه برن یا همان قلعه دراکولای معروف است که از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری رومانی محسوب می‌شود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبا اما ترسناک افسانه‌ای پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر برن

تاریخچه شهر برن به قرن سیزدهم میلادی برمی‌گردد، زمانی که به فرمان شوالیه‌های تتونیک برای کنترل بیشتر منطقه ترنسیلوانیا، قلعه‌ای چوبی بر فراز تپه‌ای به ارتفاع 762 متر با نام دیتریشتاین ساخته شد. سال‌ها پس از فروپاشی قلعه در سال 1242 میلادی به دست مغول‌ها، پادشاه زیگوسموند مجارستان در سال 1377 میلادی دستور ساخت قلعه‌ای از سنگ در مکان قلعه قبلی را داد در حالیکه ساخت و ساز مسکونی بیشتری در اطراف قلعه صورت گرفته بود. این قلعه که بر بلندای صخره‌ای شیبدار قرار گرفته بود مسیر تجارت استراتژیک بین ترنسیلوانیا و والاشیا را حفظ می‌کرد. در سال 1498 برن تحت اختیار و حاکمیت براشوف قرار گرفت. این قلعه بعد از جنگ جهانی دوم به پادشاهی رومانی اضافه شد. 

قلعه دراکولا

قلعه دراکولا همان بقایای به جا مانده از دژ دیتریشتاین یا پوئناری یا قلعه برن است که به قصر دراکولا شهرت یافته است. این دژ حدود پانصد سال پیش محل زندگی یکی از اشراف زادگان رومانی به نام ولاد تپش بوده است که با انزوای شاهزاده، سکوت و آرامش قلعه و طبیعت وهم انگیز اطراف دژ الهام بخش داستان دراکولا می‌شود. با این وجود خیلی‌ها اعتقاد دارند که برام استوکر نویسنده رمان تخیلی و ترسناک دراکولا هیچ وقت به ترنسیلوانیا سفر نکرده و این دژ را از نزدیک ندیده است با این حال تمامی توصیفات قلعه دراکولای او در کتابش نزدیک‌ترین شباهت را به قلعه برن دارد. 

جغرافیا

این شهر که حدودا در مرکز رومانی واقع شده، سی کیلومتر تا شهر براشوف یا همان براسو فاصله دارد و از پنج روستا به نام‌های برن، پورتا، پردلوت، سایمون و ساهودول تشکیل شده است. این شهر در میان کوه‌های منطقه والاچیا قرار گرفته است. 

دیدنی‌ها