بروجرد

Borujerd

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۳۴٬۹۹۷
پیش شماره تلفن: ۰۶۶(۹۸)+
ساعت:

شرح

بروجرد یکی از شهرستان‌های غرب ایران و دومین شهر پرجمعیت استان لرستان است. این شهر که به‌واسطه طبیعتی زیبا و آثار تاریخی بی‌نظیر خود، فرهنگ غنی و مهمان‌نوازی عالی مردمانش، از مقاصد جذاب گردشگری غرب است به بهشت گردشگری ایران معروف شده است. این شهر که شمال غربی تا جنوب شرقی آن‌را قله‌های مرتفع گرین از رشته کوه‌های زاگرس در بر گرفته، در شمال خود نیز دشت وسیع سیلاخور را دارد. برای سفر به این شهر همراه ایلیا گشت شوید.

معرفی شهرستان بروجرد

بروجرد شهری تاریخی است که باستان‌شناسان از آثار به‌دست آمده از پیرامون آن، قدمتش را به ماقبل تاریخ می‌دانند. این شهر نام‌های زیادی از جمله بروگرد، ویروگرد، پیروزگرد در تاریخ دارد که هرکدام وجه تمسیه خاص خود را دارند. در اواخر دوره ساسانیان یکی از دو شهر ماه نهاوند از توابع ناحیه پهله از سرزمین ماد بود. همچنین یکی از شاهزادگان قاجار به‌نام محمد تقی حسام السلطنه که در سال 1242 ه.ق حاکم ولایت بروجرد و اطراف آن بود، این شهر را حاکم نشین حکمرانی بروجرد، لرستان و خوزستان برای خود نمود. 

اقتصاد

داد و ستد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، خرده فروشی، کشاورزی و دامپروری، تولید محصولات صنعتی و مدنی، و نیز خدمات اداری و دولتی عمده مشاغل ساکنان این ناحیه است. همچنین این شهر از گذشته‌های دور موقعیت ارتباطی ویژه‌ای داشته و قرار گرفتن بر سرشاهراه تهران_جنوب یکی از عوامل رونق اقتصادی آن محسوب می‌شود. 

جغرافیا

این شهر که در ارتفاع 1550 تا 1571 متری از سطح دریا واقع شده، در دامنه بلندترین دیواره رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. و جالب اینجاست که از سه جهت شمال، شرق و غرب خود به کوه‌های مرتفع زاگرس محدود می‌شود. تنها در جهت جنوب و جنوب شرقی است که دشت وسیع سیلاخور متصل می‌شود. شهرهای اشترینان، ملایر و نهاوند همسایه‌های شمالی آن می‌باشند. با شازند و اراک در شرق و الشتر در غرب همجوارند. و نهایتا در جنوب با خرم‌آباد و درود هم مرز گشته است. 

آب و هوا

قرار گرفتن در کوه‌پایه‌های زاگرس تاثیر زیادی بر اقلیم این ناحیه داشته است. آب و هوای سرد کوهستانی با زمستان‌های سخت و سرد و پر برف از مشخصه‌های اقلیمی این منطقه است. تابستان‌ها در آنجا هوا معتدل و به نسبت خنک است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقلیم این منطقه در طول و عرض جغرافیایی خود هم عرض بسیاری از شهرهای اروپایی است.

دیدنی‌ها