بلونیا | Bologna

مشخصات شاخص

کشور: ایتالیا
جمعیت: ۳۸۴٬۰۳۸
پیش شماره تلفن: ۰۵۱(۳۹)+
ساعت:

شرح

بلونیا | Bologna

بلونیا مرکز استانی به همین نام در شمال ایتالیا و نیز بزرگ‌ترین شهر و مرکز ناحیه امیلیا رومانیا در کشور ایتالیا می‎‌باشد. این شهر در رده هفتم پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و یکی از تاریخی‌ترین شهرهای آن است. معماری خاص و تاریخی مربوط به اوایل دوره رنسانس و جاذبه‌های طبیعی و دیدنی متعدد آن، شهر را به یک مکان گردشگری فوق‌العاده تبدیل نموده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر باستانی زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر بلونیا

شهر بلونیا که به عنوان گران‌ترین شهر ایتالیا شناخته می‌شود، به شهر کلیساهای آجری شهرت دارد. این شهر به پشتوانه قدمت هزارساله خود به موزه‌ای خیابانی تبدیل شده که با قدم زدن در خیابان‌هایش، شما را به عمق تاریخ می‌برد. قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، دانشگاه بلونیا، در آن قرار گرفته که با پیشینه 900 ساله خود معرف این شهر به عنوان مرکز بزرگ آموزش و فرهنگ در دوران میانه و اوایل رنسانس شده است. با این وجود مردم بسیار خرافی‌ای دارد که در بعضی موارد اظهار نظرهای عجیبی دارند. 

معماری

این شهر مرکز بزرگ آموزش و فرهنگ در دوره میانه و اوایل رنسانس بود. در مرکز میان‌ سده‌ای شهر ساختمانهای نما آجری و گچی سیمانی به رنگهای گرم، گذرگاه‌های مسقف با مغازه‌های کوچک، خیابانهای سنگ‌فرش شده زیاد و میادین بیشمار دیده می‌شود. حاشیه مدرن شده، مرکز شهر را احاطه کرده‌است. سن پترونیو (San Petronio) کلیسای پرابهت بولونیاست، که رو به میدان بزرگ (Piazza Maggiore) که میدان اصلی شهر است واقع شده است.

این میدان در سال ۱۳۹۰ شروع به ساخت شد، اما نماهای ظاهری آن هیچگاه کامل نشد. محوطه وسیع درونی به سبک گوتیک ساخته شده‌است. از کلیساهای قابل توجه دیگر یکی سن دومنیکو (San Domenico) است، که در سال ۱۲۲۱ بنا شد، اما بین ۱۷۲۹ تا ۱۷۳۲ کاملاً اصلاح و دگرگون شد و دیگری هم سن فرانچسکو (San Francesco) که ساخت آن از سال ۱۲۳۶ تا ۱۲۶۳ طول کشید و بعد از خسارت زیادی که در جنگ جهانی دوم دید، مرمت شده‌است.

دانشگاه بلونیا

Archiginnasio و اولین ساختمان دانشگاه بولونیا است. اینجا در حقیقت قدیمی‌ترین دانشگاه در دنیای غرب است که در سال ۱۰۸۸ افتتاح شد. بنای Archiginnasio در سال ۱۵۶۲ الی ۱۵۶۳ ساخته شد. قبل از آن دروس در خانه های شخصی، اجازه‌ شده، مکان های مذهبی و گاهی هم در میدان های شهر تدریس می شدند. این ساختمان دو طبقه تا سال ۱۸۰۳ دانشگاه بولونیا بود.

هنگام بازدید از Archiginnasio مطمئن باشید از کز بخش های مختلف، مثل بخش تشریح اجساد و یا کتاب‌خانه آن دیدن کنید. این کتاب خانه بیش از ۵۰۰،۰۰۰ نوشته و ۱۲،۰۰۰ نسخه خطی مختلف دارد که آن را تبدیل به بزرگترین کتابخانه مطالعه عموم اجتماعی در ایتالیا رده است.

اقتصاد

اقتصاد شهر در درجه اول وابسته به صنعت ماشین سازی است. از همین حیث مقر کمپانی‌های  خودروسازی لامبورگینی، مازراتی، پاگانی وفراری و نیز شرکت موتورسیکلت سازی دوکاتی در نزدیکی آن واقع شده‌اند. همچنین ماشین‌های کشاورزی، فولاد، فرآورده‌های غذایی و مواد شیمیایی نیز در رده‌های بعدی صنایع اقتصادی آن محسوب می‌شوند.

گردشگری

میدان معروف پیاتزا ماجوره که میدان اصلی بلونیا است، میدان دل نتونو، برج‌های مورب بلونیا، کلیسای سانتو استفانو، کاخ آکورسیو، کلیسای جامع پطروس و مکان معروف هفت کلیسا در جمله مکان‌های دیدنی و معروف و باستانی شهر هستند که با تور ایتالیا می توانید از آن ها دیدن کنید.

جغرافیا

بلونیا که در شمال ایتالیا واقع شده ، در دشتی حاصلخیز و در کوهپایه رشته کوه‌های آبنینه قرار گرفته است. همچنین در مرکز تلاقی راه آهن و جاده‌های اصلی‌ای که سواحل جنوبی آدریاتیک را به شمال ایتالیا و دریای مدیترانه متصل می‌کند واقع شده است. 

دیدنی‌ها