بوگوتا | Bogota

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷,۱۸۱,۴۶۹
پیش شماره تلفن: ۱(۵۷)+
ساعت:

شرح

بوگوتا یکی از زیباترین شهرهای دنیا با شادترین مردمان است که بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر کشور کلمبیا بوده و با نام رسمی بوگوتا دی سی شناخته می‌شود. محله‌های باستانی و تاریخی بسیار زیبا، چشم‌اندازها و مناظر فوق‌العاده پانورامایی منحصر به فرد، جاذبه‌های گردشگری معروف و حتی پارک‌های بی‌شمار و سرسبزی‌های فراوان هر گردشگری را مجذوب این شهر خواهد نمود. امروزه این شهر از نظر بزرگی با کلان شهرهایی مانند نیویورک یا مکزیکو سیتی مقایسه می‌شود. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر زیبای تاریخی داشته باشید.

معرفی شهر بوگوتا

بوگوتا قبل از اینکه به دست کاوشگران اسپانیایی استعمار شود، محل اسقرار و مرکز تمدن قبیله معروف میوزیکاها بوده و با نام باکاتا شناخته می‌شده است. با اسقرار اروپاییان در این مکان، نام آن به سانتا فی دی باکاتا تغییر یافت. این شهر زمانی نیز به عنوان پایتخت پادشاهی جدید گرانادا شناخته می‌شده و در همان زمان نام آن به بوگاتای مدرن تغییر می‌یابد.

سپس این شهر طی سال‌های 1810 و 1811 به دست شورشیان علیه استعمارگران اسپانیایی افتاد ولی دوباره طی سال‌های 1816 تا 1819 ارتش وفادار اسپانیا کنترل شهر را در دست گرفت. در سال 1819 سیمون بولیوار فرمانده انقلابی و سیاستمدار ونزوئلایی پس از پیروزی‌اش در بویوکا این شهر را نیز بازپس گرفت. سانتا دی بوگوتا در اوت سال 2000 بلاخره به عنوان پایتخت رسمی کلمبیا با نام بوگوتا دی سی به دنیا معرفی شد. 

اقتصاد

به عنوان بزرگ‌ترین قطب اقتصادی کلمبیا دفاتر اکثر شرکت‌های بزرگ و معروف خارجی، بخش بانک و بیمه و بازار بورس در این شهر واقع شده و واردات و صادرات بیشتر کالاها از این شهر صورت می‌گیرد. از طرفی صادرات کالاهایی مانند گل و زمرد درآمدزایی فوق‌العاده‌ای به این شهر بخشیده است. 

جاذبه‌ها

فضاهای سرسبز شهری و پارک‌های زیبای بی‌شمار، برگزاری سالانه بزرگ‌ترین فستیوال تئاتر جهان جشنواره تئاتر آیبروامریکن، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب که یکی از سه نمایشگاه بزرگ کتاب به زبان اسپانیولی است، موزه طلا، روزهای بدون ماشین و شبکه بزرگ دوچرخه سواری با طول سیصد متر، رودخانه سابانا، موزه سانتا کلارا، باغ گیاه‌شناسی، میدان بولیوار و محله تاریخی لاکاندلاریا از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند.

آب و هوا

شرایط آب و هوایی و اقلیمی این منطقه کاملا نامنظم و متغیر است و آن هم به دلیل پدیده‌های ال نینو و لا نینا می‌باشد. دمای متوسط هوا 14 درجه است و فصل‌های خشک و بارانی آن یک در میان می‌باشد. معمولا ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس جز ماه‌های خشک سال و ماه‌های آوریل، سپتامبر، اکتبر و دسامبر ماه‌های پرباران آن هستند. آگوست یک ماه آفتابی و پر باد به شمار می‌رود. 

دیدنی‌ها