بلد | Bled

مشخصات شاخص

کشور: اسلوونی
جمعیت: ۶,۳۲۲
پیش شماره تلفن: +۳۸۶
ساعت:

شرح

بلد | Bled

بلد نام شهری در کشور اسلوونی است که به خاطر طبیعت منحصر به فرد و زیبایی‌های خارق‌العاده‌ی خود در چشم گردشگران بسیار محبوب و مشهور گشته است. این شهر جزیره‌ای در کنار دریاچه بلد، دریاچه‌ای فیروزه رنگ و بسیار زیبا، یکی از شگفتی‌های خلقت است که در لیست زیباترین شهرهای جهان قرار گرفته است. قطعا هرکسی در دنیا با دیدن تنها جزیره‌ی طبیعی و بسیار زیبای اسلوونی در وسط دریاچه بلد که چند ساختمان قدیمی و تاریخی در آن جا خشک کرده‌اند، محصور می‌شود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این جزیره خیره کننده اروپایی پرداخته است، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر بلد

تاریخ برای شهر بلد به سال‌های میانسنگی و تمدن بین‌النهرین برمی‌گردد. اما ساکنین امروزی جزیره احتمالا در طی 600 سال گذشته و از کوه‌های آلپ شرقی به این مکان مهاجرت کرده باشند. در سال 788 شخصی به نام فرانکیش این منطقه را تحت نفوذ خود و سلطنت بایرن‌ها درآورد. در دوره فئودال‌ها، هنری دوم پادشاه انگلیس ، مالکیت این منطقه را به آلبوین در سال 1004 اعطا کرد.

این منطقه زمانی نیز تحت حاکمیت اتریش_مجارستان بود و پس از فروپاشی اتریش_مجارستان در سال 1918، حاکمیت بلد و سایر مناطق کارنیولا به پادشاهی یوگوسلاوی رسید و به عنوان اقامتگاه تابستانی حاکمان این پادشاهی در نظر گرفته شد. در قرن نوزدهم روستاهای زاگریس، رسیکا، ملینو، گراد و زلس که در این منطقه و در دره‌های اطراف بودند به یکدیگر پیوستند و شهر امروزی را به وجود آوردند. 

گردشگری

جزیره و کلیسای بسیار کهن و تاریخی وسط دریاچه، قلعه قرون وسطایی که در بالای کوه‌های اطراف جزیره واقع شده، جنگل‌گردی و کوه‌نوردی و پیاده‌روی در طبیعت بی‌نظیر منطقه، پارک ملی تریگلاو، غارهای پوستونیا، انواع تفریحات زمستانی و حتی اقامت در مزارع اطراف شهر از جمله جاذبه‌های گردشگری این جزیره می‌باشند. 

جغرافیا

این شهر در شمال غربی اسلوونی و در کنار دریاجه بلد در بالای منطقه کارنیولا واقع شده است. 

آب و هوا

آب و هوای سرد و کوهستانی با بارش فراوان برف و باران در فصول سرد سال بر این منطقه حاکم است.