بیشکک | Bishkek

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۶۲٬۳۰۸
پیش شماره تلفن: ۳۱۲(۹۹۶)+
ساعت:

شرح

بیشکک شهری زیبا با فرهنگی بسیار غنی و مردمانی مهمان‌نواز، پایتخت کشور قرقیزستان است. هرچند این شهر تاریخی جاذبه‌های توریستی شهرهای اروپایی را ندارد، اما برای کسانی که به دنبال آرامش و صمیمیت، زیبایی‌های فرهنگی و سنتی و مردمانی ساده و بی‌آلایش هستند قطعا این شهر در آسیای میانه گزینه خوبی می‌تواند باشد. این شهر که خواهرخوانده شهر قزوین در ایران نیز شده است، قطعا زیبایی‌های طبیعی فراوانی را به گردشگران خود تقدیم می‌کند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی پرداخته است.

معرفی بیشکک

بیشکک که محل تولد یکی از رهبران انقلابی بولشویکی روسیه یعنی میخائیل فرونزه بوده، طی سال‌های 1926 تا 1991 به نام این رهبر و با نام فرونزه شناخته می‌شده است. پیشتر نیز از قرن 6 تا 12 میلادی به نام جول معروف بود. این شهر که زمانی تنها ایستگاه و مکانی کوچک بر سر راه جاده ابریشم بود، در سال 1825 به یکی از 35 دژ نظامی منطقه تبدیل شد. بنای شهر اما در سال 1878 توسط روس‌ها گذاشته شد و مرکزیت حکومت سیاسی و اداری کشورقرقیزستان، بلاجبار و به دلیل تخریبات فراوان سیلهای متعدد از شمال کشور و شهر تکماک آن به این منطقه منتقل شد. پیشپک نیز نام شهر طی آن سال‌ها بوده است.

گردشگری

پارک ملی آلاآرچا، برج بورانا و بالباس، مجسمه‌های سنگی باستانی در 80 کیلومتری شهر، دریاچه ایسیک‌کول که بزرگ‌ترین دریاچه کوهستانی در آسیا محسوب می‌شود از جمله دیدنی‌های شهر هستند.

جغرافیا

262 خیابان در این شهر وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان مناس، چوئی، عبدالرحمان اف، بایتیک باتیر و مسکوسکی را نام برد. اکثر کافه‌ها و زمین‌های بازی آن در بلوارهای ارکیندیک و مولودایا گواردیا قرار گرفته‌اند. بیشتر مناطقه مسکونی نیز در جنوب شهر و در شهرک‌های مسکونی 6 تا 26 واقع شده‌اند. بافت شهر به‌گونه‌ای طراحی شده که هوای شهر به وسیله هوای کوهستانی تصفیه می‌شود. سبک معماری و شهرسازی آن کاملا متعلق به زمان اتحاد جماهیر شوروی است. هرچند که رشته کوه تیان شان شهر را در بر گرفته و شهر در دامنه این رشته کوه واقع شده اما شهری کاملا سرسبز و زیباست.

آب و هوا

اقلیم منطقه به دلیل کوه‌پایه‌ای بودن کاملا معتدل و قاره‌ای است و در اتفاعات سرد و قطبی می‌شود.